כמו כולם, גם האיש החזק בעולם הופתע: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הגיב הערב לבחירתו לקבלת פרס נובל לשלום. במסיבת עיתונאים שנשא בבית הלבן, התוודה אובמה כי הוא הופתע מההחלטה כי הוא יקבל את הפרס והצהיר: "אקבל את הפרס כקריאה לאומות העולם לפעול להתמודד עם אתגרי המאה ה-21".

בצניעות נשיאותית אמר אובמה כי הוא אינו חש ראוי להימנות עם רבים וטובים שזכו כבר בפרס, אך הדגיש כי אלו היוו השראה עבורו ועבור העולם כולו.

הבוקר הכריזה במפתיע ועדת הפרס באוסלו כי אובמה זכה בפרס "על מאמציו לצמצום הנשק הגרעיני בעולם ועל פועלו להשגת שלום עולמי", לדברי החברים בוועדת הפרס. בנוסף פעל אובמה, הנציג האפרו-אמריקני הראשון שמנהיג את ארצות הברית, לפירוק הנשק ולהנעה של תהליך המשא ומתן במזרח התיכון מאז כניסתו לתפקיד בינואר השנה. חברי הוועדה שיבחו את אובמה על "מאמציו הכבירים לחיזוק הדיפלומטיה הבינלואמית ויצירת שיתוף פעולה בין אנשים".

רשימת המועמדים לפרס, אשר נשארת חסויה גם לאחר הזכייה, מנתה 205 אנשים, בהם ראשי מדינה ופליטים פוליטים, אך הוועדה בת חמשת החברים העניקה את מדליית הזהב לנשיא האמריקני. זכייתו המפתיעה של אובמה מוכיחה שלעתים התזמון חשוב יותר מהכל: אובמה נכנס לתפקיד שבועיים בלבד לפני מועד סיום העברת השמות לוועדה הנורבגית , ה-1 לפברואר.

"נדיר למצוא אדם בעל שיעור קומה כזה של הנשיא אובמה, אשר שובה את תשומת ליבו של העולם ומעניק לאנשיו תקווה לעתיד טוב יותר", ציינו חברי הוועדה בהחלטתם. "הדיפלומטיה שלו מבוססת על התפיסה שטוענת כי אלו שמנהיגים את העולם צריכים לעשות את זה על בסיס ערכים וגישה שמקובלת על מרבית תושבי העולם".

הדמוקרט האמריקני השלישי שזוכה בפרס

"כנשיא יצר אובמה אווירה חדשה במדיניות העולמית", הוסיפו חברי הוועדה. "השיחות הרב לאומיות שוב תופסות את תפקידם המרכזי, עם דגש על התפקיד שארגון כמו האו"ם ועוד גופים בינלאומיים יכולים למלא".

אובמה הוא הדמוקרט האמריקני הבכיר השלישי שזוכה בפרס בעשר השנים האחרונות. בשנת 2007 זכה סגן הנשיא לשעבר אל גור בפרס עבור פעילותו למען שיפור האקלים. הנשיא ג'ימי קרטר זכה בפרס בשנת 2002. דיפלומטים אמריקנים נוספים שזכו בפרס הם תיאודור רוזוולט שזכה בפרס בשנת 1906 וודרוו ווילסון שזכה בו בשנת 1919.

בנוסף לתהילת עולם והכרה עבור פעילותם, זוכים חתני וכלות הפרס היוקרתי בפרס כספי בשווי 10 מיליון קרונות שבדיות שהן כ-1.4 מיליון דולרים. הפרסים יימסרו לזוכים בטקס שייערך באוסלו, בירת נורווגיה ב-10 בדצמבר.

ברק אובמה חתן פרס נובל לשלום - סיקור מיוחד

הווידאופדיה: ברק אובמה

יונית לוי בטור מיוחד על זכייתו של אובמה בפרס

פליטה מוקדמת: אודי סגל בטור מיוחד על בחירתו של אובמה לקבלת הפרס

אסף יחזקאלי בטור מיוחד על בחירתו של אובמה

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק