סנואודן (צילום: AP)
"השמצה מופרכת, פעלתי לבד". סנואודן | צילום: AP

אדווארד סנואודן, שחשף בשנת 2013 את פרשת הציתותים וההאזנות של ה-NSA מכחיש את הטענה לפיה פעל כמרגל לטובת רוסיה. בראיון ל"ניו יורקר" הדגיש סנואודן, שהדלפותיו הובילו לשינוי משמעותי במדיניות ארה"ב, כי "פעלתי לבד בבירור, מבלי עזרה מאף אחד ובוודאי לא מממשלה כלשהי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים, הנציג הרפובליקני מייק רוג'רס ממישיגן, הצהיר השבוע בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" כי סנואודן אינו חושף שחיתויות, אלא "גנב, שאנחנו מעריכים כי מישהו עזר לו".

טענת רוג'רס אינה מגובה בממצאי חקירת פרשת סנואודן על ידי ה-FBI וה-NSA, שטרם מצאו עדויות לסיוע שהוענק לסנואודן. רוג'רס טען, עם זאת, כי סנואודן העתיק והעביר מסמכים ביטחוניים רבים שאינם קשורים לחופש הפרט.

"אני מאמין שיש סיבה שהוא סיים בזרועות האהובות של סוכנות הביטחון הפדרלית הרוסית", הוסיף רוג'רס, "אני לא חושב שזו מקרה או מזל שהוא הגיע למוסקבה". הסנאטורית דיאן פיינסטיין תמכה באמירותיו של רוג'רס - לדבריה, סביר כי סנואודן "קיבל עזרה" מהרוסים.

"מרגלים מקבלים יחס יותר טוב מזה"

סנואודן הגיב לטענות בשיחה מוצפנת מרוסיה: "זו לא הדיבה שמטרידה אותי - ההשמצה הזו לא תתפוס כי היא מופרכת, והעם האמריקני חכם יותר ממה שהפוליטיקאים חושבים. אפילו הפוליטיקאים מודים שזו ספקולציה בלבד".

"מדוע נסעתי להונג קונג ואחר כך נתקעתי בנמל התעופה במוסקבה?", שאל סנואודן, "מרגלים מקבלים יחס יותר טוב מזה". "היה לי תיק ארוז משנת 2007, כחלק מהעבודה שלי", הדגיש סנואודן, שהוסיף בזלזול: "הם לא יודעים אם קיבלתי עזרה מחייזרים".

"רוסיה לא הייתה אמורה להיות מקום המקלט שלי", הבהיר חושף הציתותים, "אבל עצרו את המסלול שלי. הייתי אמור להמשיך להוואנה, קובה, אבל מחלקת המדינה החליטה שהיא רוצה אותי במוסקבה וביטלה את הדרכון שלי".

"איש לא הראה שגרמתי נזק לביטחון הלאומי, או שפעלתי מכוונה רעה. אפילו הנשיא עצמו הודה שהשינויים הם נחוצים, והדיון בעקבות מעשיי יחזק את האומה", סיכם, "גם אם אסיים את חיי באיזו תעלה, זה היה שווה את זה".