בעקבות הסערה שחוללו ההאזנות שנחשפו, שביצעה ארה"ב למנהיגים בעולם, כינס היום (ו') נשיא ארה"ב ברק אובמה מסיבת עיתונאים והצהיר על מהפכה בתוכנית ההאזנות של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא הכריז כי הוא אוסר ציתותים מצדה של ארה"ב למנהיגים שהם ידידים קרובים ובני ברית ומעתה הוא והקונגרס יפקחו על תהליך האיסוף במקביל. "המנהיגים, שהם חברינו הקרובים ובני בריתנו, זכאים לדעת שאם אני רוצה ללמוד איך הם חושבים בנושא מסויים, אני מעדיף להרים הטלפון ולהתקשר אליהם, מאשר לפנות למעקב", אמר.

עוד הדגיש כי ירסן את איסוף המידע הנרחב מטלפונים בארה"ב ע"י שורה של צעדים שיבצע כדי להבטיח, כי ארה"ב תיקח בחשבון את פרטיותם של אמריקנים ואזרחים זרים -  זאת בעקבות שורת ההדלפות של אדוארד סנואודן שחשפה מעקב נרחב שביצע ה-NSA .

"הרפורמות שאני מציע היום צריכות לתת לעם האמריקני תחושה של יותר ביטחון כי הזכויות שלהם מוגנות, גם כשהמודיעין ורשויות החוק משמרות את הכלים שהם צריכים כדי להגן עלינו", אמר אובמה.

לדבריו, בגלל האתגרים המעורבים ברפורמה הורה כי המעבר מהתוכנית הקיימת תעשה בשני שלבים. "בטווח המיידי, נעקוב רק אחר שיחות טלפון, שנמצאות שני צעדים מהסרה ממספרים הקשורים לארגוני טרור, במקום שלושת הצעדים הנוכחיים", ציין.

אולי המדליף האמריקני? סנואודן (צילום: AP)
סנואודן. הביך את האמריקנים | צילום: AP

"נמשיך לאסוף מידע על ממשלות אחרות"

עוד הוסיף כי הנחה את התובע הכללי "לעבוד עם בית המשפט המיוחד למודיעין זר, לאורך תקופת המעבר, כך שמידע יוכל להיחקר רק אחרי ממצאים משפטיים, או במקרי חירום אמיתיים". כמו כן, קרא הנשיא לקונגרס "לייסד פאנל חיצוני של נאמנים שיהיו מחוייבים לפרטיות של בית המשפט למודיעין זר, כשהוא שעוסק במקרים של טרור".

נשיא ארה"ב ציין עוד כי "הנחה את הממשל להרחיב הגנות קיימות לאמריקנים מעבר לים, ע"י הגבלת הזמן בו ניתן להחזיק במידע אישי וכיצד להשתמש בו".

יחד עם זאת הבהיר אובמה כי ארה"ב לא תחדל מפעולות איסוף המודיעין שלה. "המודיעין ימשיך לאסוף מידע על כוונות של ממשלות אחרות ולא יתנצל רק בגלל ששירותי הריגול של ארה"ב יעילים יותר", הצהיר הנשיא.