כמה מבזבזים שאר מנהיגי העולם? (צילום: רויטרס)
האזין לסרקוזי? נתניהו עם נשיא צרפת לשעבר | צילום: רויטרס

העיתון הצרפתי "לה-מונד" פירסם הערב (ו') מסמך סודי חדש, הקושר את ישראל להאזנות שהתקיימו בזמן כהונתו של הנשיא הצרפתי לשעבר, ניקולא סרקוזי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המסמך הסודי של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי הגיע מהדלפה נוספת של הסוכן האמריקני לשעבר אדוארד סנואדן. הפרסום החדש הוא תדרוך שהוכן עבור בכירים בסוכנות האמריקנית לקראת פגישה מתוכננת עם בכירים במערכת המודיעין הצרפתי.

הצרפתים גילו כי במאי 2012 התקיימו ניסיונות לפרוץ למערכת התקשורת של ארמון האליזה. על כן, דרשו בכירים במערכות המודיעין הצרפתי להיפגש עם מקביליהם האמריקנים. אותה פגישה היא זו שהולידה את הצורך בתדרוך המיוחד.

במשרד ראש הממשלה הכחישו את הידיעה ומסרו שישראל היא בת בריתה של צרפת, ולא תעשה נגדה כל פעילות עוינת.

גרמניה וצרפת לארה"ב: "התחייבו שלא תרגלו אחרינו"

מוקדם יותר הבוקר דווח כי גרמניה וצרפת דרשו מארצות הברית לחתום על הסכם אי ריגול הדדי עד סוף השנה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיעו על פנייתם לאובמה בתום פגישתם בבריסל.

ריבלין, ארכיון (צילום: AP)
מרקל ואובמה (צילום ארכיון) | צילום: AP

"אמרתי כבר שיש לבנות מחדש את האמון בינינו לבין האמריקנים, מה שמצביע על כך שהאמון הזה נפגע באופן חמור", הדגישה מרקל. "עלינו להביט אל העתיד, אך אין די במילים. דרוש שינוי אמיתי, ואני חושבת שגם נשיא ארצות הברית מבין זאת".

נשיא צרפת הולנד הזמין מדינות אירופיות נוספות להצטרף להסכם אי הריגול שדורשות ברלין ופריז מארצות הברית. "נחקור מה קרה, אך לא נסתפק בכך אלא נקבע מסגרת של כללים לעתיד", הבטיח.