ריבלין, ארכיון (צילום: AP)
מרקל ואובמה (צילום ארכיון) | צילום: AP

גרמניה וצרפת דורשות מארצות הברית לחתום על הסכם אי ריגול הדדי עד סוף השנה - כך הודיעו הלילה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד בתום פגישתם בבריסל. זאת בעקבות הודעת הממשלה הגרמנית לפיה המודיעין האמריקני האזין לטלפון הנייד של הקנצלרית, והדיווחים בצרפת על האזנות לעשרות מיליוני אזרחים צרפתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרתי כבר שיש לבנות מחדש את האמון בינינו לבין האמריקנים, מה שמצביע על כך שהאמון הזה נפגע באופן חמור", הדגישה מרקל. "עלינו להביט אל העתיד, אך אין די במילים. דרוש שינוי אמיתי, ואני חושבת שגם נשיא ארצות הברית מבין זאת".

נשיא צרפת הולנד הזמין מדינות אירופיות נוספות להצטרף להסכם אי הריגול שדורשות ברלין ופריז מארצות הברית. "נחקור מה קרה, אך לא נסתפק בכך אלא נקבע מסגרת של כללים לעתיד", הבטיח.

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד (צילום: AP)
נשיא צרפת פרנסואה הולנד | צילום: AP

לאחר הדיווחים כי הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) צותתה לשיחותיה של קאנצלרית גרמניה מרקל, מסמך סודי שנחשף ע"י המדליף אדוארד סנואודן מעיד כי ארה"ב האזינה לשיחות טלפון של 35 מנהיגים ברחבי העולם. כך דיווח אמש ה"גרדיאן" הבריטי.

המזכר החשאי מצביע על כך כי הסוכנות לביטחון לאומי עודדה בכירים בבית הלבן ובפנטגון לחשוף את ספרי הטלפונים שלהם, כדי שהסוכנות תוכל להוסיף מספרי טלפון של פוליטיקאים זרים בכירים למערכת המעקב שלה.

המסמך מציין כי גורם אמריקני, ששמו לא פורסם, העביר יותר מ-200 מספרים, כולל מספרי הטלפון של 35 מנהיגים בעולם, ששמו של איש מהם לא נחשף. המספרים הועברו מיד לטובת פיקוח של הסוכנות לביטחון לאומי.