סיפורו של פושע המלחמה הנאצי. ארכיון (צילום: רויטרס)
ג'ון דמיאניוק. ארכיון | צילום: רויטרס

ג'ון דמיאניוק שנחשד שהיה השומר הנאצי האכזר "איוואן האיום" במחנות ההשמדה בתקופת השואה כשיר רפואית לעמוד לדין. כך קבעו היום מומחי רפואה שהעבירו את חוות דעתם לבית המשפט בגרמניה, שם עצור דמיאניוק.

בן ה-89, שהוסגר לגרמניה מארה"ב, צפוי להישפט על סיוע ברצח 29 אלף יהודים במלחמת העולם השנייה. דמיאניוק מוחזק בבית כלא סמוך למינכן מאז 12 במאי השנה. המשפט שלו צפוי להיות המשפט הגרמני האחרון נגד פשעי המלחמה הנאציים.

לאחר שבדקו את דמיאניוק, מומחי הרפואה המשפטיים התנו את אישור העמדתו לדין בתנאי אחד - שהדיונים המשפטיים יהיו מוגבלים לשתי פגישות בנות 90 דקות בלבד ביום.

הגיע לגרמניה על אלונקה

לטענת התביעה הגרמנית והסנגור של דמיאניוק, גונת'ר מול, המשפט יכול להתחיל כבר בסתיו הקרוב. "הרופאים קבעו שהנאשם מסוגל לעמוד במשפט עם התנאי שאורך הדיונים לא יעלה על שתי פגישות באורך 90 דקות בכל יום", נמסר מטעם התביעה.

משפחתו של דמיאניוק עשתה מאמצים רבים כדי לדחות את המשפט, בטענה שהוא חלוש מדי. הם אמרו שהוא סובל מבעיות בעמוד השדרה, כשל כליות ואנמיה.

כשהגיע לגרמניה, הצילומים הראו את דמיאניוק שוכב באלונקה בתוך אמבולנס, חובש כובע בייסבול ותחבושות על אפו. הוא הוחזק בכלא סטאדלהיים, במקום בו נכלא היטלר לאחר ניסיון ההפיכה הכושל ב-1922. 

כך שיקר דמיאניוק ה"חולה" לרשויות

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?