הזוהר הצפוני הוא אחת מהיצירות היפות ביותר שהטבע מספק לנו, והשנה אומרים בנאס"א - המחזה יהיה יפה מתמיד. המומחים טוענים שהזוהר ינצוץ השנה בעוצמה הגבוהה ביותר שנראתה ב-50 השנים האחרונות, שיאו של תהליך שהחל כבר ב-2007.

יפה ומסוכן (צילום: דיילי מייל)
יפה ומסוכן | צילום: דיילי מייל

אך לצד הציפייה מהמראה המרהיב, בנאס"א מביעים דאגה. המדענים טוענים שיש לסוגיה גם צד מסוכן, הזוהר ב-2012 עשוי לפגוע במכשירים כמו טלפונים ניידים, GPS, שידורים ואולי אפילו לגרום להפסקות חשמל עצומות בגלל הפרת השדה המגנטי על פני הכדור.

זוהר הקוטב נגרם מהתפרצויות על השמש, התפרצויות שנראות כמו סופות להבות עצומות שהן למעשה הפרה של השדה המגנטי הקיים. חלק קטן מהסופות הללו חודר לאטמוספירה של כדור הארץ. האטמוספירה והשדה המגנטי אמנן מגנים על רוב כדור הארץ, אולם בשני הקטבים הגלים מצליחים לחדור - לכן אנחנו יכולים לראות אותם בצורת הזוהר - האור הירוק.

את הזהר יראו גם מרומא (צילום: דיילי מייל)
את הזהר יראו גם מרומא | צילום: דיילי מייל

כשחלקיקים מהשמש מתנגשים עם מולקולות האוויר על פני כדור הארץ האנרגיה נראית כאור. האירוע חוזר על עצמו בכל מחזור פעילות השמש - שנמשך בערך 11 שנים. אירוע דומה קודם התרחש בשנת 2000, אבל ב-2012 הזוהר יהיה כה חזק כך שגם מי שחי ברומא יצליח לראות את הזוהר הצפוני.

מחר: משדר מיוחד למען הכבאים

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק