נשיא חדש לצרפת: ערוצי הטלוויזיה בצרפת פרסמו הערב את תוצאות המדגמים הרשמיים של הסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת, בין פרנסואה הולנד לנשיא המכהן ניקולא סרקוזי. על פי תוצאת המדגם הרשמי, זכה הולנד בבחירות עם 51.9% מול 48.1% להם זכה סרקוזי. כאן באתר האינטרנט של חדשות 2 העברנו במשדר חי ומיוחד את המדגמים, את הנאומים ואת חגיגות הניצחון של הולנד.

מי אתה, פרנסואה הולנד? הכירו את הזוכה הגדול בבחירות

זמן קצר אחרי פרסום המדגמים, נשא סרקוזי את נאום ההפסד - ככל הנראה נאומו האחרון בתפקיד הנשיא. "הגענו להישגים בתקופת כהונתי", אמר סרקוזי כשההמונים קוראים לעברו "ניקולא, ניקולא!". "איני אדם שבורח מאחריות, אני האיש שעמד בראש הפירמידה ומי שעומד בראש הפירמידה צריך לקחת אחריות".

"שוחחתי עם פרנסואה הולנד, בירכתי אותו על ניצחונו ואיחלתי לו בהצלחה. העם הצרפתי עשה את הבחירה שלו - פרנסואה הולנד הוא נשיא צרפת ועלינו לכבד אותו", הוסיף הנשיא היוצא. "אני אומר זאת מעומק ליבי: צרפת צריכה להישאר מאוחדת".

סרקוזי נפרד מהתומכים, בשבוע שעבר (צילום: AP)
סרקוזי נפרד מהתומכים, הערב | צילום: AP

שעה קלה לאחר נאום סרקוזי, עלה לנאום המנצח הולנד. "חברים יקרים, העם הצרפתי ב-6 במאי בחר בשינוי, בחרתם בי כנשיא הרפובליקה, אני מאוד מעריך את הכבוד ומבין את חשיבות התפקיד שלי", פתח את נאומו לקול צהלות ההמונים בכיכר הבסטיליה בפריז, תוך שהם מניפים את דגלי צרפת, דגלי המפלגה הסוציאליסטית ומשמיעים קריאות ניצחון. "אני מודע לדרישות ואני צריך להצדיע לניקולא סרקוזי שהוביל את צרפת בחמש השנים האחרונות".

"יש צעירים שלא מכירים את ההרגשה, יש אנשים שהתאכזבו הרבה מאוד פעמים. אני גאה להיות האיש שמחזיר את התקווה", המשיך הולנד. "אני מבין את האחריות, השינוי שאני מביא צריך לעמוד בדרישות של צרפת. אנחנו מתחילים עכשיו. למצביעים, יש רבים כאלה, אני אומר לכם שאני מכבד את רגשותיכם, אני נשיא של כולם".

בכל רחבי הקשת הפוליטית מיהרו לברך הערב את הולנד על בחירתו. "אני מאחל כל טוב לנשיא החדש", אמר בכיר המפלגה הקומוניסטית מלונשון; מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה-פן העדיפה למתוח ביקורת על תקופת כהונתו של הנשיא המודח סרקוזי. "הוא ביצע כמה טעויות נוראיות במהלך כהונתו", אמרה הערב בראיון לרשת הטלוויזיה "פראנס 24".

תומכי הולנד חגגו בשבוע שעבר (צילום: AP)
תומכי הולנד חוגגים, היום ברחובות | צילום: AP

שר החוץ הגרמי גווידו ווסטרוולה בירך אף הוא את הולנד. "זהו אירוע היסטורי", אמר. וגם כאן בישראל היו שהספיקו לברך. יו"ר מפלגת "העבודה" ח"כ שלי יחימוביץ' שיגרה הערב ברכה אישית להולנד, בה כתבה: "מפלגתנו מודעת היטב לדרכך הכלכלית והחברתית ומזדהה איתה. אנו מעריכים מאוד את חזונך לביסוס הסוציאל-דמוקרטיה בארצך כדי להעניק שוויון הזדמנויות לאזרחי צרפת, שואבים השראה ועידוד מניצחונך, ומציבים לעצמנו ולאזרחי ישראל מטרה דומה".

"אף אחד לא ידע בדיוק מי זה הולנד"

בפעם האחרונה שצרפת יצאה לבחור את הנשיא שלה, פרנסואה הולנד היה איש שמנמן וחביב שקיבל את הכינוי "מרשמלו", וניגן כינור שני לסגולן רויאל - חברתו למפלגה הסוציאליסטית ואם ארבעת ילדיו.

לפני שנה, הסוציאליסטים הצרפתים ספרו את הימים לאחור לשובו של דומיניק שטרוס קאהן, מי שהיה ראש קרן המטבע הבינלאומית והאיש שאמור היה להיות זה שיפיל את סרקוזי מהכיסא. אבל מזגו הפרוע והמתירני של שטרוס קאהן הביא אותו בסופו של דבר לפרשה מביכה, פרוצה או חדרנית טענה שאנס אותה. הוא נעצר, נאסר, נשפט, זוכה ושוחרר, חזר לצרפת אבל לא למירוץ לנשיאות. הולנד, שהיה כינור שני, פתאום מצא את עצמו בחזית.

פרסום המדגמים הרשמיים, הערב (צילום: רויטרס)
פרסום המדגמים הרשמיים, הערב | צילום: רויטרס

הוא החליף את המשקפיים העגולים במשקפיים חסרי מסגרת אופנתיות, נכנס למשטר דיאטה קפדני, תדמית ה"בחור הנורמלי", הרגוע והאחראי שיחקה לידיו. בימים של חוסר שקט וחששות פוליטיים וכלכליים - הולנד השגרתי פוגע בשאיפות של בוחרים רבים.

ולזווית הישראלית - הולנד, המועמד הסוציאליסטי, מעולם לא התבטא בנושא ישראל וגם לא ביקר בישראל - משום שלא כיהן בשום תפקיד רשמי שדרש זאת. עם זאת, עצם השתייכותו לגוש הסוציאליסטי עשויה להעיד על עמדתו הפחות נוחה כלפי ישראל מאשר עמדתו הפרו ישראלית לרוב של הנשיא היוצא סרקוזי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק