אנשיו מבקשים למנות שר ממקורביהם, חמינאי (צילום: AP, חדשות)
"ההסכם – בסיס לצעדים הבאים". חמינאי | צילום: AP, חדשות

שביעות רצון באירן מהחתימה על הסכם הגרעין: המנהיג העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, בירך היום (א') על העסקה שנחתמה עם המעצמות בז'נבה. באיגרת ששלח לנשיא חסן רוחאני, שיבח חמינאי את צוות המו"מ של ארצו והדגיש: "ההסכם שהושג יוכל לשמש בסיס לצעדים החכמים הבאים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין ספק שהסיוע האלוהי והעממי היוו מרכיב חשוב בהשגת ההסכם וכך יהיה גם בעתיד", כתב חמינאי. בהמשך האיגרת התייחס למשא ומתן הצפוי בין אירן לבין המעצמות על הסכם קבע. "על צוותי המו"מ האירנים להפגין עמידה איתנה בפני השאיפות של גורמים זרים. זה צריך להיות סגנון המו"מ שלהם תמיד - כעת ובעתיד".

קודם לכן הביע גם נשיא אירן רוחאני שביעות רצון מפרטי העסקה והבטיח כי אירן תמשיך בהעשרת האורניום. "תוצאות המשא ומתן עם המעצמות הביאו להכרה בזכויותיהשל אירן להעשיר אורניום", הצהיר הבוקר בנאום שנשא. "זהו הישג, פעולות ההעשרה ימשיכו כבעבר".

לפי פרטי ההסכם שנחתם, נאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של חמישה אחוז ולעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. כמו כן, הוקפאה פעילות הכור באראק. בתמורה הוסכם כי יוקלו הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית.

"ההישג של ההסכם הוא שהסנקציות ייעלמו", הדגיש רוחאני, "בין אם מישהו אוהב את זה ובין אם לא. חלק מהסנקציות יוסרו כבר אחרי ההסכם, חלק מהסנקציות על הבנקים יוסרו - לרווחתם של האירנים". נשיא אירן הדגיש כי, לצד הסרת הסנקציות, בחודשים הקרובים תימשך הפעילות בכל הכורים - ובהם מתקני הגרעין באיספהן ונתנז.

הושג הסכם היסטורי עם אירן:

דיווח: "ארה"ב ואירן ניהלו ערוץ שיחות חשאי" 

נתניהו: "ההסכם מאיים על ישראל"

רוחאני: "העולם הכיר בזכותנו, נמשיך בהעשרת אורניום"

רוחאני מברך: "ההסכם פותח אופקים חדשים"

ביקורת בישראל: "ההסכם שהושג גרוע, אירן מוליכה שולל את העולם"

אובמה: "ההסכם שהושג קוטע את דרכה של אירן לפצצה"

נחתם הסכם בין אירן למעצמות