לך קצ'ינסקי - מת בהתרסקות (צילום: רויטרס)
האיש שקירב את פולין למערב | צילום: רויטרס

נשיא פולין לך קצ'ינסקי שנהרג בהתרסקות המטוס הבוקר ברוסיה, ייזכר בעיקר כאיש שהוביל את פולין למדינות מערב אירופה ולכוח נאט"ו, אבל גם כדמות שנויה במחלוקת.

הדעות הפרו אמריקניות שלו קיבלו תמיכה עצומה במערכות הבחירות בפולין, ובמיוחד מצד הכנסייה ותושבי הפריפריה בפולין. ירוסלב קצ'ינסקי, אחיו התאום של לך, כיהן כראש ממשלה בעבר, אבל בשנים האחרונות כוחם של האחים התאומים הלך ודעך.

במהלך הקריירה הפוליטית שלו הוא אף פעם לא חשש להביע עמדות שנחשבות היום ימניות מאוד כמו קידום עונש המוות לדוגמה. הוא התנגד לקומוניסטים, ועשה כמיטב יכולתו להתרחק ממוסקבה. כראש עיריית וורשה הוא החרים במחאה את מצעדי הגאווה.

לך קצ'ינסקי נבחר לנשיאות פולין ב 2005 כנציגה של מפלגת חוק וצדק, הוא קרא למצביעים לתמוך בו בתור האיש שידאג לאינטרסים שלהם. קצ'ינסקי ואחיו, שהקימו את המפלגה יחדיו בשנת 2001, ייצגו עבור הפולנים את ערכי הכנסייה הקתולית. את דרכם המשותפת ללב הפולנים הם החלו בגיל 12, אז שכיכבו בסרט הפולני " שני הילדים שגנבו את הירח".

אם לא את הירח, לפחות את ליבם של הפולנים

בשנות ה-70 קצ'ינסקי היה חלק מהמאבק של תנועת סולידריות בשנות השמונים. הוא נעצר במהלך ההפגנות של התנועה נגד המשטר הסובייטי ונציגיו בפולין. אחרי נפילת הגוש הקומוניסטי הוא חבר למפלגתו של וולנסה, בשנת 2002 הוא נבחר לראש עיריית פולין. בשנת 2005, פולין קיבלה את שני האחים, לך בתפקיד נשיא ויארוסלב בתפקיד ראש הממשלה.

מאז 2007 לך נאלץ לעבוד עם יריבו הפולטי כראש הממשלה, דונלד טוסק - האיש שנאבק איתו על משרת נשיא פולין ב2005 .

על פי חוקת פולין לנשיא יש פחות כוח במה שנוגע למדיניות הפנים, אבל בנוגע למדיניות החוץ - הנשיא הוא הדמות הבולטת. נשיא פולין שנהרג היום בתאונת מטוס, מת על אדמת רוסיה, במוות שנראה כמעט סמלי. קצ'ינסקי היה האיש שקירב את פולין למערב, שהיה בן ברית עקשן של ארצות הברית מאז תחילת דרכו בעולם הפוליטי, רק לאחרונה הוא נאלץ לשוב ולשוחח עם רוסיה על שיפור היחסים בין וורשה למוסקבה אחרי קריירה שלימה של התרחקות מהממשל בבירה הרוסית.