שואת הארמנים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
שואת הארמנים. ארכיון | צילום: חדשות 2

דריכות בטורקיה: הלילה אושר סופית בבית העליון של הפרלמנט הצרפתי החוק האוסר על הכחשת שואת העם הארמני, ברוב של 127 תומכים מול 86 מתנגדים.

בחודש שעבר, לאחר אישור החוק בבית התחתון של הפרלמנט, השעתה טורקיה את קשריה הצבאיים, הכלכליים והפוליטיים עם צרפת, אולם כעת צפויה אנקרה להטיל סנקציות של ממש על פריז.

החוק הופך את הכחשת הטבח שבוצע ב-1915 לפשע שעונשו שנת מאסר או קנס בגובה 45 אלף יורו. השלב האחרון בהליך אישור החוק הוא חתימתו של הנשיא ניקולא סרקוזי על החקיקה, מה שלא צפוי להיתקל בבעיות היות ומפלגתו של סרקוזי היא שהציעה את החוק החדש.

שר החוץ דבוטאולו. ארכיון (צילום: חדשות 2)
שר החוץ דבוטאולו. ארכיון | צילום: חדשות 2

טורקיה תוריד את דרג היחסים עם צרפת

"הערכים האירופים נמצאים בסכנה", אמר הערב שר החוץ הטורקי אהמט דבוטאולו, זמן קצר לפני ההצבעה על החוק בצרפת. "אם כל פרלמנט יקבל החלטות לפי השקפותיו ההיסטוריות ויטמיע אותן, עידן אינקוויזיציה חדש ייפתח באירופה".

בעקבות ההחלטה, שגריר טורקיה בפריז אמר כי ארצו תוריד את דרג היחסים עם צרפת. "החלטת המחוקקים בצרפת אינה חוקית ותגרום לקרע בין שתי החברות בנאט"ו. טורקיה לעולם לא תקבל חוק שכזה", אמר השגריר טאסין ברצ'ולו שהבהיר "ככל הנראה היחסים ירדו לדרג הנמוך ביותר, ולא יישארו בדרג של שגרירויות".

צרפת כבר אישרה החלטה דומה, עוד ב-2001, לקבל את רצח הארמנים כרצח עם, אולם כעת עם אישור החוק הופך את הכחשת השואה לפשע בצרפת. ארמניה טוענת שמיליון וחצי ארמנים נוצרים נרצחו בידי המשטר הטורקי בשנות העשרה של המאה הקודמת. מדיניות החוץ הטורקית לאורך השנים מגנה כל ניסיון להגדיר את הפעולות נגד העם הארמני, כרצח עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק