צרפת פועלת להנצחת רצח העם הארמני, ובדרך מסתבכת עם הטורקים. הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי, "המועצה הלאומית", אישר היום ברוב גדול הצעת חוק לפיה הכחשת רצח עם תוגדר כפשע - כולל הכחשת רצח העם הארמני על ידי מייסד טורקיה המודרנית אתא טורק ב-1915.

טורקיה איימה בעבר שהחלטה כזו תפגע ביחסי אנקרה-פריז, אבל את המחוקקים הצרפתים זה לא הרשים. דקות ספורות לאחר פרסום תוצאות ההצבעה, הודיעו בטורקיה על החזרת השגריר הטורקי מפריז לארצו כאקט של מחאה על אישור החוק.

המתח בין שתי המדינות עלה כבר בשבוע שעבר, אחרי שחבר במפלגתו של הנשיא סרקוזי החל לקדם את החוק. כעת ממתינה ההצעה לאישורו הסופי של הסנאט, הבית העליון של הפרלמנט הצרפתי. "אני לא מבין מדוע צרפת רוצה לבלום את זכות הדיבור שלי", אמר ילדיז האמזה, נשיא הקהילה הטורקית בצרפת.

במהלך ההצבעה הפגינו 3,000 בני אדם, רובם טורקים המתגוררים בצרפת, מחוץ לבניין הפרלמנט במחאה על אישור החוק הצפוי.

צרפת כבר אישרה החלטה דומה, עוד ב-2001, לקבל את רצח הארמנים כרצח עם, אולם כעת עם אישור החוק הופכת הכחשת השואה לפשע בצרפת. ארמניה טוענת שמיליון וחצי ארמנים נוצרים נרצחו בידי המשטר הטורקי בשנות העשרה של המאה הקודמת. מדיניות החוץ הטורקית לאורך השנים מגנה כל ניסיון להגדיר את הפעולות נגד העם הארמני, כרצח עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק