ארה"ב שוב מנסה למצוא היגיון בטבח לא מוסבר, אכזרי ובנשק חם. חייל מארינס לשעבר נכנס לפנות בוקר (חמישי) לבר בפאתי לוס אנג'לס וירה לכל עבר, לפני שהתאבד. לפחות 12 בני אדם נהרגו, ובהם סגן שריף מקומי, במה שנחשב לירי ההמוני ה-307 (כזה שגרם למספר הרוגים או פצועים) רק בשנה הנוכחית. גם כעת הרקע למעשה לא ברור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עד כה פורסמו רק חלק משמות קורבנות הירי ובהם סגן השריף של מחוז ונטורה רון הלוס, שהגיע לבר שלוש דקות אחרי תחילת הירי יחד עם שני שוטרי תנועה. הלוס, שבאותו ערב פעל ככוח תגבור לשוטרים, פרץ לבר לאחר ששמע שהירי נמשך ונורה מספר פעמים. אחד משוטרי התנועה משך את הלוס החוצה והמתין לתגבור. כששוטרים נוספים הגיעו הם מצאו את היורה מת בתוך הבר. הלוס מת מפצעיו בבית החולים והותיר אחריו אישה וילד.

"מת כגיבור". סגן השריף רון הלוס | צילום: חדשות

לדברי השריף של מחוז ונטורה ג'ף דין, הלוס שירת במשטרה במשך 29 שנים ועמד לצאת לפנסיה מתישהו בשנה הבאה. "רון נתן את כולו הערב", אמר דין כשהוא נלחם בדמעות. "הוא מת כגיבור כי הוא נכנס כדי להציל חיים". לדבריו, זמן קצר לפני שענה לדיווח על הירי הלוס שוחח עם רעייתו בטלפון. "(הוא אמר לה) 'היי, אני צריך לטפל באיזה דיווח. אני אוהב אותך. נדבר אחר כך'", סיפר דין.

קורבן נוסף שזוהה הוא קודי קאופמן, בן 22, שמותו נקבע בזירה. אביו, ג'ייסון, סיפר לעיתונאים בנרגשות כי הספיק לשוחח עם קודי זמן קצר לפני שיצא לבר. "הדבר הראשון שאמרתי שאמרתי לו זה 'בבקשה אל תשתה ותנהג'. הדבר האחרון שאמרתי לו היה 'בני, אני אוהב אותך'", הוא סיפר. שעות לפני שנודע לו על מות בנו, ג'ייסון שוחח עם "החדשות" ואמר: "אני לא יודע כלום ומרגיש נורא. מקווה לטוב אבל חושש מהגרוע מכל".

לקודי שני אחים קטנים - בני שמונה ושש - והוא ציפה להולדת אחותו הראשונה בסוף החודש. "הוא כל כך התרגש שתהיה לו אחות קטנה", אמר האב. קאופמן תכנן להתגייס לצבא האמריקני והיה במגעים עם מגייסים מטעם הכוחות המזוינים. "זהו לב שלעולם לא אקבל חזרה", אמר האב.

אלאינה האוסלי
אלאינה האוסלי | צילום: חדשות
תקרית ירי בקליפורניה
צילום: AP, חדשות

בליינית אחרת שלא שבה מהבר אמש זוהתה כאלאינה האוסלי. קרובי משפחתה תיארו אותה כצעירה מדהימה עם כל החיים לפניה. בהודעה שפרסמה המשפחה נכתב: "הלב נשבר. הרגע שמענו שהאחיינית שלנו אלאינה היא אחת מקורבנות הירי אמש. אלאינה הייתה אישה צעירה ומדהימה עם כל כך הרבה לפניה. אנחנו שבורים מזה שחייה נקטעו בטרם עת באופן הזה. אנו מודים לכולם על התפילות ומבקשים פרטיות בשלב הזה".

ג'סטין מיק, סטודנט בן 23, הוא צעיר נוסף שנהרג בטבח. הוא היה זמר ומוזיקאי, שקיווה להגשים חלום ולהופיע בדיסנילנד.  "הוא הציל חיים בצורה הרואית במהלך הירי", סיפר חברו לספספל הלימודים. "אנחנו נתפלל, ננחם אחד את השני וננסה לחזק בליבנו את המשפחות והחברים של הקורבנות".

ג'סטין מיק ז
"הציל חיים בצורה הרואית". ג'סטין מיק | צילום: SKY NEWS, חדשות

"המכנה המשותף בכל מקרי הירי: גישה קלה לנשק"

המשטרה חושדת שהיורה, שזוהה כאיאן דיוויד לונג בן ה-28, השתמש באקדח עם מחסנית מוארכת כדי לירות בבליינים במהלך ערב ריקודי קאנטרי לסטודנטים ב-Borderline Bar & Grill בעיירה ת'אוזנד אוקס, כ-20 קילומטרים מלוס אנג'לס. ראש העיירה סיפר כי היא נחשבת לאחת הערים הבטוחות ביותר בכל ארה"ב. "באופן עקבי אנחנו מדורגים כאחת הערים עם שיעורי הפשע הנמוכים לתושב ואנחנו מתגאים בזה", אמר ראש העיירה אנדי פוקס.

לדברי המשטרה, האקדח שבו השתמש לונג בטבח אמנם נרכש באופן חוקי, אך המחסנית המוארכת שבו השתמש אינה חוקית במדינת קליפורניה. לפי נתוני משרד ההגנה האמריקני, לונג שירת בחיל הנחתים מאוגוסט 2008 עד מרס 2013.

הטבח במסעדה בקליפורניה, לפני כשבוע וחצי
צילום: AP, חדשות

מאז שסיים את שירותו הצבאי היו לו מספר היתקלויות עם רשויות האכיפה. באפריל השנה המשטרה הוזעקה לביתו בעקבות דיווח על הפרעה. לדברי השריף של מחוז ונטורה ג'ף דין, לונג התנהג אז "בחוסר רציונליות" אך מומחה לבריאות הנפש שפגש אותו החליט שאין צורך לעצור אותו על רקע נפשי.

בתדרוך לתקשורת אמר דין כי מסע הירי החל בשעה 23:20 שעון מקומי (09:20 שעון ישראל), אז לונג יצא ממכוניתו וירה במאבטח שעמד מחוץ לבר. בהמשך לונג נכנס פנימה ופתח באש לעבר עובדי ביטחון ועובדים נוספים ובהמשך המשיך לירות בבלייני הבר. "אין לנו מושג בשלב זה מה היה המניע", אמר דין. שוטרים הגיעו היום לביתו של היורה כדי לערוך חיפוש וציינו שהיה קורבן לתקיפה בבר אחר בעיירה ב-2015.

כמקובל אחרי מקרי ירי המוניים בארה"ב, קריאות להטלת מגבלות על רכישת נשק החלו לצוץ בעקבות הטבח. הסאנטורית דיאן פיינסטין (קליפורניה) קראה לחוקק "חוקי נשק פדרליים נוקשים יותר", אחרי הירי. "מקרי הרצח האלה עקביים בצורה מדכאת", אמרה פיינסטין. "בתי ספר, קולנועים, קניונים, משרדים, בתי כנסת, מרכולים, ברים, הופעות, כנסיות. הם כולם מתודלקים על ידי גזענות, נקמה, טרור או פשוט שנאה. המכנה המשותף בכל התקריות: גישה קלה לנשק".

החשוד בירי איאן לונג
היורה בטבח, איאן דיוויד לונג | צילום: חדשות
מחוץ לזירת הירי בקליפורניה
צילום: SKY NEWS, חדשות

לנשיא דונלד טראמפ ככל הנראה אין כוונה לשנות את חוקי הנשק בארה"ב, אך גם קודמו בתפקיד שניסה, נכשל. באשר לשאלה מה אפשר לעשות, לפני 22 שנה אוסטרליה הורידה את מספר מקרי הירי ההמוניים כמעט לאפס. 

ב-1996 הממשלה החמירה את חוקי הנשק ואז רכשה מהאזרחים את הנשקים שהחזיקו והשמידה אותם. מדובר היה בזמנו בהחלטה מאוד לא פופולרית. ראש הממשלה ג'ון הווארד נאלץ ללכת עם אפוד מגן מחשש שיתנקשו בחייו, אבל הוא התעקש. "עלינו לערוב לביטחונה הכללי ולטובתה של החברה האוסטרלית", אמר אז. עם זאת, מקרי המוות כתוצאה מירי פחתו באוסטרליה בחצי ובמשך 20 שנה מאז נרשם מקרה בודד של ירי המוני.