החשוד בירי איאן לונג (צילום: חדשות)
הרוצח איאן דיוויד לונג | צילום: חדשות

הטבח בקליפורניה: היורה שאחראי למותם של 12 בני אדם בבר בעיר Thousand Oaks הוא איאן דיוויד לונג, צעיר בן 28, כך לפי המשטרה המקומית. בהודעה לתקשורת שמסר השריף המקומי הוא אמר כי לונג הוא חייל מרינס לשעבר בצבא ארה"ב והוסיף כי הוא מוכר למשטרה. השריף ציין כי טרם ברור המניע לרצח הנורא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השריף ציין כי באחד המקרים בהם לונג הסתבך עם הרשויות הוחלט בסופו של דבר לא לקחת אותו למעצר משום שההתנהגות האלימה שלו נבעה ממשבר מנטלי שעבר.

תקרית ירי בקליפורניה (צילום: AP, חדשות)
התפרץ, ירה - והרג 12 | צילום: AP, חדשות

בתוך כך, הותר לפרסום כי רון הילוז, הוא סגן השריף שנרצח באירוע. מוקדם יותר היום לונג התפרץ לבר-מסעדה בקליפורניה הבוקר (שעון ישראל) ופתח בירי ללא הבחנה. 12 בני אדם נהרגו, כולל סגן השריף המקומי, ו-12 נוספים נפצעו. גופת היורה נמצאה בזירה כשעליה סימני ירי. מחקירת המקרה עולה כי לונג היה חמוש באקדח אחד ולא בנשק חצי-אוטומטי כפי שסברו תחילה, וכן עשה שימוש ברימוני עשן.

האירוע החל סמוך לשעה 23:30 (שעון קליפורניה) בבר שנקרא Borderline Bar & Grill בעיר Thousand Oaks, כ-20 קילומטר מלוס אנג'לס. הירי התרחש בעיצומו של אירוע של סטודנטים מקומיים, ולפי הדיווחים במקום שהו כ-100 בני אדם. למקום הוזעקו כוחות גדולים של משטרה שכיתרו את המתחם ובשלב מסויים פרצו פנימה. 

"מת כגיבור". סגן השריף רון הלוס (צילום: חדשות)
השוטר שנרצח: רון הילוז | צילום: חדשות

השריף המקומי סיפר שמיד עם קבלת דיווחים על הירי במסעדה, היחידה הראשונה הגיעה לזירה תוך שלוש דקות, ואליהם הצטרפו שני שוטרים שהיו באזור. כמה דקות לאחר מכן הצטרפו לכוחות שוטרי מקוף וסגן השריף שהגיעו למקום לאחר ששמעו יריות. כשנכנסו לתוך המסעדה, סגן השריף נפגע ממספר יריות.

הטבח במסעדה בקליפורניה, לפני כשבוע וחצי (צילום: AP, חדשות)
12 פצועים פונו לבתי החולים | צילום: AP, חדשות

כוחות נוספים הגיעו לזירה, כולל כוחות מיוחדים, וכשנכנסו פנימה מצאו את 12 ההרוגים ואת גופת היורה. 12 נפגעים בדרגות פציעה שונות פונו מהמקום לבית החולים המקומי. קונסול ישראל בלוס אנג'לס מסר כי לא התקבל בשלב זה מידע על נפגעים ישראלים: "לפי הדיווחים נראה שרוב הנפגעים הם צעירים מקולג' סמוך".

מחוץ לזירת הירי בקליפורניה (צילום: SKY NEWS, חדשות)
היורה עשה שימוש באקדח ורימוני עשן | צילום: SKY NEWS, חדשות

עדי ראייה סיפרו כי היורה הוא "גבר בעל חזות מזרח תיכונית עם זקן", בשנות ה-20 המוקדמות, שלבש בגדים שחורים. אחד מהם אמר ללוס אנג'לס טיימס: "הוא ירה המון, לפחות 30 פעם. שמעתי יריות גם כשכולם עזבו". לפי העדויות מהזירה, חלק מהמבלים נמלטו מהחלונות וככל הנראה חלקם נפגע מהירי במהלך בריחתם.