הלהבות בקליפורניה. חשש שייתחדשו מחר (צילום: AP, חדשות)
הלהבות בקליפורניה. חשש שייתחדשו מחר | צילום: AP, חדשות

בעוד שכוחות כיבוי האש בקליפורניה עדיין מנסים להשיג שליטה על הלהבות המשתוללות, יש מי שחוששים שהן עוד עלולות להתחזק: בשירות המטאורולוגי האמריקני מזהירים שהשילוב של רוחות חזקות ואחוזי לחות נמוכים, הצפוי להמשיך עד מחר בבוקר (שעון קליפורניה), עלולים לסייע לאש להתפשט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כ-300 אלף בני אדם התפנו מבתיהם בניסיון לברוח מהלהבות, וחלקם כבר קיבלו אישור לשוב לבתיהם לאחר שהושגה שליטה על האש באזורים מסוימים. עם זאת, הרשויות מזהירות כי הסכמה טרם נגמרה: "אמא אדמה נתנה לנו הפוגה קצרה, אבל אנחנו יודעים שמחר היא תפעיל את המאווררים בחזרה", אמר אחד מראשי כוחות הכבוי לכתבים. לדבריו, הודיע לאנשיו ולציבור הרחב לא להפוך לשאננים בעקבות הרגיעה הקלה ברוחות.

חורבות העיירה פרדייס, החודש (צילום: AP, חדשות)
עיירה שלמה כבר נמחקה | צילום: AP, חדשות

בתוך כך, הכוחות במקום סורקים את שרידי המבנים במקומות בהם כבר פגעה האש, כדי להעריך את מידת הנזק שנגרם כמו גם לאתר גופות נוספות, אם ישנן. מדובר באתגר לא פשוט, שכן גם כאשר נמצאים שרידי גופות הם לעתים קרובות חרוכים לחלוטין, מה שהופך את מלאכת הזיהוי לקשה במיוחד.

לפחות 23 נהרגו, 110 עדיין נעדרים (צילום: רויטרס, חדשות)
לפחות 23 נהרגו, 110 עדיין נעדרים | צילום: רויטרס, חדשות

"במקרים מסוימים, השרידים היחידים שאנחנו יכולים למצוא הם עצמות, או שברי עצמות", אמר שריף מקומי. "אני יודע שחברי קהילה שיקיריהם נעדרים מצפים לחדשות בקוצר רוח, ואני יודע שהידיעה שאנו מחלצים גופות קשה".

"אמא אדמה תפעיל מחר את המאוורר" (צילום: AP, חדשות)
"אמא אדמה תפעיל מחר את המאוורר" | צילום: AP, חדשות

מרבית שרידי הגופות נמצאו סמוך לעיירה פרדייס, שהלהבות כילו כליל, ורבים אחרים נמצאו בתוך או סמוך לבתים ורכבים. לפחות 23 בני אדם נהרגו ולפחות 110 עדיין נעדרים כתוצאה מהשריפה, השלישית בחומרתה בהיסטוריה המקומית. "ראינו קיר אש בגובה כ-30 מטרים", סיפרו תושבים מקומיים. "זה היה כמו סופת אש, זה שאג".

"האש שאגה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"האש שאגה" | צילום: רויטרס, חדשות

קרול נאפולי בת ה-74, תושבת קליפורניה, נסעה עם חבריה וקרוביהם, בהם אישה בשנות ה-90 לחייה שנאלצה להשאיר מאחור את מיכל החמצן. "נהגנו דרך הלהבות כדי לצאת, חברתי נהגה ואמרה: 'אני לא בטוחה שאוכל לעשות את זה', והבן שלה אמר: 'אימא את חייבת, את חייבת לנסוע דרך הלהבות כדי לצאת מכאן'".

"כמו שלט 'ברוכים הבאים לגיהנום'" (צילום: רויטרס, חדשות)
"כמו שלט 'ברוכים הבאים לגיהנום'" | צילום: רויטרס, חדשות

"זה כמו שלט 'ברוכים הבאים לגיהנום'", אמרה סינתיה בול מחוץ למרכז נוער שהפך למקלט למפונים. "אני לא יודעת אפילו מה להגיד - כולנו הולכים ומסתובבים כמו בטראנס". חברת המועצה מליסה שוסטר, שאיבדה את השטח העצום בו החזיקה משפחתה, ניסתה לשדר אופטימיות: "זו פרדייס, זו תמיד הייתה פרדייס ואנחנו נחזיר אותה".