חורבות העיירה פרדייס, החודש (צילום: AP, חדשות)
אנשים נשרפו במכוניותיהם | צילום: AP, חדשות

"היום שממנו חששנו זמן רב": לפחות 25 בני אדם נהרגו ורבים נוספים עדיין מוגדרים כנעדרים בשרפות שפרצו בקליפורניה במהלך סוף השבוע. 14 גופות אותרו הלילה (בין שבת לראשון), שני תושבים נוספים שמתו בלהבות הענק אותרו כבר אמש, ומאמצי איתור הנעדרים נמשכים. מאות אלפים נמלטו, והעיר פרדייז הנמצאת בצפון המדינה הפכה לעיר רפאים: התושבים נמלטו על נפשם, ורק המבנים וכלי הרכב השרופים מעידים על ממדי האסון. לוחמי האש הודו בצער: "לא היה דבר שיכולנו לעשות כדי להציל את העיר". הרוחות בקליפורניה צפויות להתחזק מחר ולהקשות על הכבאים להשתלט על האש וכך לגרום למפגעים נוספים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמו בסרט אפוקליפטי מצאו עצמם אתמול רבבות מתושבי קליפורניה נמלטים מן הלהבות, מנסים להינצל כשהאש בעקבותיהם. מדובר בשריפה ההרסנית ביותר שהתרחשה בקליפורניה אי פעם. השרפה באזור העיר פרדייז החלה ביום חמישי והתפשטה במהירות, ועד כה כילתה יותר מ-404 קילומטרים רבועים. מדובר בשרפת היער הגדולה ביותר מאז שהחל התיעוד באזור. עם זאת, בכירים במדינה אמרו שצוותי לוחמי האש "הכילו חלקית" את הלהבות.

חלק מהמתים נמצאו בתוך רכביהם או בתיהם: "הכבאים שהגיעו למקום מצאו מצדי הדרכים מכוניות שננטשו על ידי נהגים שנסו על נפשם". השריף של מחוז בוט, קורי הונאה, כינה את המצב "התרחיש הגרוע ביותר ממנו חששנו, לא היה זמן לעבור מדלת אל דלת". שכונות שלמות בעיר פרדייז נשרפו עד היסוד, ויותר מ-6,000 מבנים - רובם בתים - עלו בלהבות.

"ברחנו דרך הלהבות" (צילום: חדשות)
"ברחנו דרך הלהבות" | צילום: חדשות

הטרגדיה הכפולה של העיר ששרדה את פיגוע הירי

קרול נאפולי בת ה-74, תושבת קליפורניה, נסעה עם חבריה וקרוביהם, בהם אישה בשנות ה-90 לחייה שנאלצה להשאיר מאחור את מיכל החמצן. "נהגנו דרך הלהבות כדי לצאת, חברתי נהגה ואמרה 'אני לא בטוחה שאוכל לעשות את זה' והבן שלה אמר 'אימא את חייבת, את חייבת לנסוע דרך הלהבות כדי לצאת מכאן".

"זה כמו שלט 'ברוכים הבאים לגיהנום'", אמרה סינתיה בול מחוץ למרכז נוער שהפך למקלט למפונים. "אני לא יודעת אפילו מה להגיד - כולנו הולכים ומסתובבים כמו בטראנס". חברת המועצה מליסה שוסטר, שאיבדה את השטח העצום בו החזיקה משפחתה, ניסתה לשדר אופטימיות: "זו פרדייז, זו תמיד הייתה פרדייז ואנחנו נחזיר אותה".

מאות אלפים מבתיהם, קליפורניה (צילום: חדשות)
מאות אלפים מבתיהם, קליפורניה | צילום: חדשות

דרומה משם לא רחוק מלוס אנג'לס, במליבו, גל נוסף ואימתני של שריפות הוביל אף הוא לפינוי אלפים מבתיהם, כאוס תחבורתי והפסקות חשמל. בין הערים שמפונות גם ת'אוסנד אוקס הסמוכה, שעוד לא התאוששה מתקרית הירי ההמוני שלשום במועדון הריקודים. לינדה פארקס, מפקחת מחוז ונטורה שבו נמצאת גם העיירה ת'אוזנד אוקס, אמרה: "הייתה לנו טרגדיה רבה בקהילה. אנחנו לא רוצים ממנה יותר, לא רוצים לאבד עוד חיים".

חלק מתושבי האזור, ידועני הוליווד מליידי גאגא ועד ויל סמית' מיהרו לפרסם ברשתות החברתיות סרטונים ועדכונים על מצבם. הנשיא טראמפ התייחס הבוקר לאסון והאשים את הנהלת היערות במדינה באחריות: "אנחנו נותנים להם מיליארדי דולרים מדי שנה - ועדיין כל כך הרבה אנשים נהרגים".

עשרות מוגדרים כנעדרים, קליפורניה (צילום: AP, חדשות)
עשרות מוגדרים כנעדרים, קליפורניה | צילום: AP, חדשות

בעוד כוחות הכיבוי נאבקים בלהבות העזות, הנשיא טראמפ צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו בנוגע לאסון הכבד. "אין שום סיבה לשריפות הגדולות, הקטלניות והיקרות האלה מלבד ניהול גרוע של היערות", צייץ הנשיא. "כל שנה הם מקבלים מיליארדים ועדיין כל כך הרבה אנשים נהרגים, הכול בגלל ניהול כושל. תקנו את הכשלים או שלא תקבלו יותר כסף".

לפחות 23 נהרגו, 110 עדיין נעדרים (צילום: רויטרס, חדשות)
כאוס תחבורתי והפסקות חשמל | צילום: רויטרס, חדשות

בשל יובש קיצוני, חום כבד ורוחות גבוהות במיוחד, השרפה גדלה במהירות. קליפורניה, מדינה שרגילה לאסונות מסוג זה, חווה "שנת שריפות" קשה במיוחד. יותר מ-7000 שריפות נפרדות השתוללו במדינה מתחילת השנה, וכ-6000 קילומטרים רבועים עלו באש. הנזק המוערך לקופת המדינה נאמד ביותר מ-3 מיליארד דולר.