צרפת בכוננות שיא: בעקבות פיגוע הירי אמש (שלישי) בשוק חג המולד בעיר שטרסבורג, הרשויות במדינה הכריזו על מצב חירום. באירוע החמור לפחות שלושה בני אדם נהרגו ו-12 נוספים נפצעו, כמחציתם באורח אנוש. היורה נמלט מהמקום, ומאות שוטרים עדיין מנהלים מצוד אחריו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הלילה הצליחו כוחות הביטחון לאתר את החשוד פעמיים. באחד המקרים הוא התבצר בבניין, וקרב יריות התנהל במקום, במהלכו נפצע החשוד שהצליח להימלט. בחילופי האש נפצע גם אחד השוטרים. "החשוד נאבק פעמיים בשוטרים אך הצליח להימלט", עדכן השר הפנים הצרפתי שסייר בזירת הפיגוע.

על פי דיווחים בצרפת, היורה, יליד צרפת כבן 29, מוכר למשטרה ואף נמצא ברשימת החשודים בטרור והיה נתון למעקב מחשש שעבר תהליכי "הקצנה". במהלך חיפוש בביתו נמצאו מספר רימוני יד. משרד התובע הכללי בצרפת הודיע כי הוא מתייחס לאירוע כפיגוע טרור, וכי יגיע בהקדם לשטרסבורג על מנת לחקור את האירועים. בינתיים נפתחה חקירה בחשד לרצח וניסיון לרצח על ידי ישות טרור.

פיגוע ירי בשטרסבורג (צילום: SKY NEWS, חדשות)
שוטר נפצע במהלך קרב יריות עם החשוד | צילום: SKY NEWS, חדשות

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, עודכן בפרטי התקרית. במקביל שר הפנים הצרפתי הודיע כי בעקבות האירוע צרפת תעלה את דרגת הכוננות במדינה ותעבה את כוחות השיטור בשווקים ובקרב כוחות משמר הגבול. 

על הפרלמנט האירופאי, הנמצא קילומטרים ספורים ממקום הפיגוע, הוטל סגר וחברי הפרלמנט התבקשו להישאר במתחם ולהסתגר בחדריהם מחשש לביטחונם. "היה כאוס, בלבול, כלום רצו - היה אנדרלמוסיה", סיפרה עדת ראיה. "הרגע ראיתי שני פצועים מפונים על ידי פראמדיקים", סיפר אדם נוסף, עוזר לאחד מחברי הפרלמנט, שנכח במקום.

עיתונאי מקומי סיפר לרשת sky news הבריטית שבתחילה שמע מספר יריות בודדות ומיד לאחר מכן כ-12 יריות בצרור. סגן ראש עיריית שטרסבורג כתב בחשבון הטוויטר שלו: "יריות במרכז העיר. תודה לכל התושבים שנשארים בבתים שלהם ולא יוצאים עד שיתקבלו עוד הנחיות".

השוק של חג המולד בשטרסבורג הוא אחד העתיקים באירופה וכולל מאות דוכנים. מדי שנה פוקדים את האזור מיליוני בני אדם. בשנת 2004 נחשפה מזימה של כעשרה פעילים איסלאמיסטים לבצע פיגוע בשוק, והם נידונו ל-9 שנות מאסר.