שינויי מזג האוויר גרמו לאל גור לחשוב שהמאבק שהוא מנהל כבר כמעט ארבעה עשורים מגיע לנקודה קריטית. האיש שהיה סגן נשיא ארצות הברית ופרש מהפוליטיקה לאחר שבית המשפט העליון פסק שהפסיד בבחירות הדרמטיות ההן, הפך בשנים האחרונות לפנים של המלחמה בהתחממות הגלובלית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני עשר שנים הוציא גור את הסרט "אמת מטרידה", שדן בתופעות האקלים המשתנה. הסרט זכה באוסקר, וגור עצמו זכה לאחר מכן בפרס נובל לשלום על פועלו. כעת מוציא גור את סרט ההמשך, "אמת מטרידה יותר" – ושוב, מדובר במבט כלל עולמי על מזג האוויר שממשיך להשתגע.

"אנחנו רואים עכשיו שיש אזורים במזרח התיכון ובאפריקה שהם בסכנה להפוך לבלתי מתאימים למחייה", הוא מסביר בריאיון לחדשות 2. "השנה שעברה הייתה החמה ביותר מאז שהחלו המדידות, השנה השנייה הכי חמה הייתה זו שלפניה, השלישית זו שלפניהן, המגמה ברורה. אימא אדמה מדברת בקול ברור".

המאבק בנקודה קריטית
המאבק בנקודה קריטית | צילום: רויטרס

ביקורת רבה נמתחה על גור ועל המאבק שהוא מנהל, בין היתר גם על ידי הנשיא דונלד טראמפ. יש האומרים שגור מגזים, רואה שחורות, ויש החולקים על אמיתות דבריו וטוענים שההתחממות הגלובלית היא פיקציה.

"הייתי מודאג כשהוא נאם את נאום הפרישה מהסכם פריז, אבל שמחתי מאוד שיום למחרת כל המדינות האחרות בעולם אמרו לא, אנחנו עדיין בהסכם האקלים", המשיך גור. "המדינות הגדולות בארצות הברית כמו קליפורניה, ניו יורק ורבות אחרות, מאות ערים, אלפי מנהלי עסקים כולם אמרו אנחנו עדיין בהסכם האקלים".

לא מפתיע שאל גור לא רואה עין בעין, בלשון המעטה, עם נשיא ארצות הברית הנוכחי. גור, דמוקרט, טבעוני, נוצרי אדוק – שהיה שם, סמוך לחדר הסגלגל בשנות כהונתו של הנשיא קלינטון, יודע שלכוח יש מגבלות ובכל זאת חושב שטראמפ צריך ללכת כבר עכשיו.

"אימא אדמה מדברת ברור" | צילום: רויטרס

"אני לא אומר שדונלד טראמפ הוא לא רלוונטי, אבל הוא בידד את עצמו וכמות הנזק שהוא יכול לעשות היא די מצומצמת" הוא אומר. "גם בנושאים אחרים, בתי המשפט שלנו חסמו חלק מהיוזמות שלו, הקונגרס מסרב ללכת עם יוזמות אחרות".

אל גור מגדיר את עצמו פוליטיקאי בגמילה – ומקווה שלא יתפתה וישוב לזירה. הוא עדיין מחזיק בעמדות השפעה בפוליטיקה העולמית, ומייעץ לחברות ענק כמו אפל וגוגל. תכניות מקומיות למאבק בהתחממות הגלובלית שהקים ברחבי העולם הולכות וגדלות – אך במקביל לכל זה, דווקא המדינה שלו לוקחת צעד אחורה, והיא היום השנייה בלבד, יחד עם סוריה, שלא שותפה למאבק העולמי בנושא שאליו הקדיש אל גור את מרבית חייו.