הסגיר את עצמו. קרלס פוג'דמון
פוג'דמון. יואשם במרידה | צילום: רויטרס

התביעה בספרד תגיש כתב אישום בגין מרידה נגד נשיא קטלוניה - כך הודיע אמש (שישי) ראש הממשלה הספרדי. עוד הודיע ראש הממשלה ראחוי כי הפרלמנט הקטלוני פוזר כולו, ובחירות חדשות יתקיימו ב-21 בדצמבר. עד אז, סמכויות הממשלה יועברו לידי שרי ממשלת ספרד. בנוסף, הודיע ראחוי על פיטורי מפקד המשטרה הקטלונית.

נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הצעדים מגיעים לאחר שהסנאט הספרדי אישר את סעיף 155 לחוקה, המאפשר את החלת החוק הספרדי על חבל קטלוניה, וסיום האוטונומיה שניתנה לו עד כה.

המהלכים מגיעים בעקבות הכרזת העצמאות הקטלונית, שנערכה בהצבעת בזק חשאית. מתנגדי המהלך יצאו בהפגנתיות מהחדר עוד בטרם הצביעו בפרלמנט על עצם קיום ההצבעה על עצמאות, והמהלך אושר ברוב של 70 תומכים מול עשרה מתנגדים בלבד. באיחוד האירופי לא קיבלו את ההצהרה, והודיעו כי אין להם תגובה למהלך.

רק אתמול הודיע נשיא קטלוניה פוג'דמון על פיזור הפרלמנט ועריכת בחירות בזק ב-20 בדצמבר, רק כדי לחזור בו תוך זמן קצר בטענה כי העת לא הבשילה לבחירות בזק משום שטרם התקבלו ערבויות מספקות מצד הממשל המרכזי במדריד על הפסקת הצעדים שנועדו לפגוע באוטונימיה הקטלונית.

התאספות מחוץ לפרלמנט הקטלוני בזמן דיון על עצמאות
חגיגות בקטלוניה, היום | צילום: רויטרס

בתחילת השבוע החלה ממשלת ספרד לקדם את ההליכים לבחירות חדשות במחוז קטלוניה, על מנת להדיח את ההנהגה שהובילה את משאל העם - ותוך כדי כך גם לפעול לשלילת סמכויות השלטון הקטלוני. במקביל הבהירה הנהגת קטלוניה כי תתנגד "לכל ניסיון מצד מדריד לכפות שלטון באופן ישיר".

ראחוי, ארכיון
הנשיא ראחוי. "נשיב שלטון החוק" | צילום: רויטרס

בריאיון לרשת BBC קרא שר החוץ הספרדי לעם הקטלוני לדחות את סמכויות הרשויות הקטלוניות - וגם המשטרה המקומית - ברגע בו תכריז מדריד על שלטון חוק ישיר. עוד ציין שר החוץ הספרדי כי המשטרה המקומית "תקבל את סמכויותיה מחדש" תחת שליטת ספרד.