התאספות מחוץ לפרלמנט הקטלוני בזמן דיון על עצמאות
תומכים בעצמאות קטלונית, היום | צילום: רויטרס

זיגזג נוסף בקטלוניה: הפרלמנט הקטלוני הצביע היום (שישי) בעד הכרזת עצמאות מספרד ברוב של 70 מול 10 מתנגדים בהצבעה חשאית. בדיונים לקראת ההחלטה על הצבעה שכזו עזבו בהפגנתיות את המליאה חלק מחברי הפלרמנט, המתנגדים להכרזת העצמאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש ממשלת ספרד הודיע כי "שלטון החוק יושב לקטלוניה", וביקש מהציבור לשמור על קור רוח. זמן קצר לאחר מכן הצביע הסנאט במדריד על הפעלת סעיף 155 בחוקה, המעניק לממשל את הסמכות להשתמש בכל הכלים להחזיר את הסדר לקטלוניה. בספרד הצהירו בעבר כי מהלך של הכרזת עצמאות קטלונית הינו לא חוקי בעיני הממשלה. באיחוד האירופי סירבו להתייחס למהלך.

"העם לא מרוצה ממדריד", אמרה תושבת ברצלונה חוגגת לרשת sky. "אנחנו מתנתקים מהם. החוק שלהם לא נוגע לנו, אני לא מרגישה ספרדיה. הממשל הספרדי הוא זה שפועל בצורה לא חוקית".

ההצהרה מגיעה לאחר שרק אתמול הודיע נשיא קטלוניה פוג'דמון על פיסור הפרלמנט ועריכת בחירות בזק ב-20 בדצמבר, רק כדי לחזור בו תוך זמן קצר בטענה כי העת לא הבשילה לבחירות בזק משום שטרם התקבלו ערבויות מספקות מצד הממשל המרכזי במדריד על הפסקת הצעדים שנועדו לפגוע באוטונימיה הקטלונית.

ההצבעה בעד עצמאות בפרלמנט הקטלאני
ההצבעה בפרלמנט | צילום: רויטרס

עוד הוסיף פוג'דמון כי כעת הכול תלוי בפרלמנט הקטלוני שימשיך להתקדם לקראת ההינתקות מספרד לאחר המנדט שקיבל במשאל העם להכרזת עצמאות ב-1 באוקטובר. ההכרזה הנוכחית ממשיכה את הקו התקיף והלוחמני בו נקט הנשיא הקטלוני נגד מדריד. במקביל להכרזת פוג'דמון, אלפי סטודנטים בחבל קטלוניה צעדו לעבר ארמון הפרלמנט הקטלוני כדי להפגין בעד עצמאות.

ביום שלישי השבוע הודיעה ממשלת קטלוניה כי תערער לבית המשפט החוקתי העליון במדינה נגד ההחלטה מצד מדריד להפעיל את סעיף 155 המאפשר פגיעה באוטונומיה של המחוז. בתחילת השבוע החלה ממשלת ספרד לקדם את ההליכים לבחירות חדשות במחוז קטלוניה, על מנת להדיח את ההנהגה שהובילה את משאל העם - ותוך כדי כך גם לפעול לשלילת סמכויות השלטון הקטלוני. במקביל הבהירה הנהגת קטלוניה כי תתנגד "לכל ניסיון מצד מדריד לכפות שלטון באופן ישיר".

יחזור כשיקבל ערבויות.
נשיא קטלוניה פוג'ימון | צילום: רויטרס

בריאיון לרשת BBC קרא שר החוץ הספרדי לעם הקטלוני לדחות את סמכויות הרשויות הקטלוניות - וגם המשטרה המקומית - ברגע בו תכריז מדריד על שלטון חוק ישיר. עוד ציין שר החוץ הספרדי כי המשטרה המקומית "תקבל את סמכויותיה מחדש" תחת שליטת ספרד.