מה יעלה בגורל קטלוניה? היום (שבת) הודיעה ספרד כי לא תשלול את עצמאות חבל הארץ - אך תפעל, באופן חסר תקדים, לפיזור הפרלמנט הקטלוני ולשלילת סמכויותיו בהדרגה - וגם להדחת הנשיא הקטלוני המכהן. דוברת הפרלמנט הקטלוני הגיבה לדברים: "האמצעים שנוקטת ממשלת ספרד הם ניסיון הפיכה ופגיעה בדמוקרטיה". מקורביו של נשיא קטלוניה קרלס פודג'מון קראו לתומכיו לצאת להפגין, ובמספר מוקדים בקטלוניה - ובראשם בברצלונה - יצאו מאות אלפים לרחובות. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חלק מהמפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב: "רוצים חירות, דורשים חירות", "לעזור לקטלוניה" ו"לכבד את רצון העם". נשיא מחוז קטלוניה קרלס פודג'מון לא הכריז בתגובה על עצמאות או בחירות, אך אמר כי צעדי ממשלת ספרד הם "המתקפה הגרועה ביותר" מאז ימי הדיקטטורה של הגנרל פרנקו.

"אנשי קטלוניה לא יכולים לקבל את הצעדים עליהם החליטה ממשלת ספרד", הוסיף פודג'מון שקרא לכינוס דחוף של הפרלמנט הקטלוני.

אמאדאו, תושב ברצלונה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "הנאום של רחוי היה חצוף אבל זה לא מפתיע. התרגלנו לדיכוי ולדרך שבה ספרד מבינה דמוקרטיה. עלינו לצאת לרחובות ולהמשיך לדרוש להגן על המוסדות שלנו". לדבריו, צעדיו של ראש ממשלת ספרד הם "לחלוטין לא דמוקרטיים".

איריס, תושבת ברצלונה שצפתה עם אחד מילדיה בנאום ויצאה לרחוב, אמרה: "הם לא הצליחו ולא יצליחו להשתלט על כל הכוח ולעצור את האוטונומיה שלנו. צריך למצוא קרקע משותפת כדי להתחיל בדיון". רפאל מזה, גם הוא תושב ברצלונה, אמר: "אני נגד עצמאות, אבל אני מכבד את האנשים שתומכים בזה"

הפגנות למען עצמאות קטלוניה. ארכיון
המחאה ברחובות קטלוניה | צילום: רויטרס

ר"מ ספרד: "האוטונומיה לא מושעית"

לאחר שאתמול השיגה הממשלה הספרדית את תמיכת האופוזיציה בבית המחוקקים לפזר את הפרלמנט הקטלוני, הודיע היום ראש הממשלה הספרדי כי ידרוש מהסנאט לפטר את נשיא קטלוניה, סגנו ושריו, ולהכריז על בחירות חדשות בקטלוניה בתוך 6 חודשים. כמו כן הודיע רחוי כי סמכויותיו של הממשל המקומי הקטלוני יועברו לממשל הספרדי המרכזי, אך טען כי לא מדובר בשלילת האוטונומיה של החבל אלא רק ב"ניסיון לרסן את הפרלמנט ולשוב לדו קיום עם תושבי קטלוניה".

לצורך שלילת הסמכויות תפעיל ממשלת ספרד את סעיף 155 בחוקה הספרדית, שמאפשר לה להשעות או לבטל את האוטונומיה הקטלונית. "היינו חייבים לעשות זאת", הסביר רחוי. "זו לא הייתה כוונתנו, אך אנו מדינה דמוקרטית ואיננו יכולים לקבל מצב בו מתעלמים מהחוק".

יחזור כשיקבל ערבויות.
יודח? נשיא קטלוניה, קרלס פודג'מון | צילום: רויטרס

"האוטונומיה הקטלונית לא מושעית, וגם לא הממשלה שלהם", הבהיר רחוי. "האנשים שיורחקו מהשלטון הם אלו ששמו את הממשלה הקטלונית מחוץ לחוק ולחוקה". הסנאט הספרדי יכול לבלום את המהלך של רחוי, אך הרוב לו הוא זוכה אמור להבטיח לו הצלחה במשימה. נשיא קטלוניה יכנס הערב מסיבת עיתונאים בה יגיב להתפתחויות.