סבסטיאן קורץ, השמרן בן ה-31 ושר החוץ המכהן, יהיה הקנצלר הבא של אוסטריה והמנהיג הצעיר באירופה - כך עולה בתום ספירת כ-90% מהקולות בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (ראשון). בשלב זה לא ברור האם יקים קואליציה עם המפלגה הסוציאל דמוקרטית, מפלגת השלטון היוצאת, או עם "מפלגת החירות" מהימין הקיצוני שנלחמות שתיהן על המקום השני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קורץ, שעומד בראש "מפלגת העם" (OVP) השמרנית, הביא את מפלגתו להישג משמעותי כשזכתה בכמעט 32% מן הקולות, על פי ההערכות באוסטריה הוא כנראה יעדיף להקים קואליציה יחד עם "מפלגת החירות" (FPO) מהימין הקיצוני, על פני המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ששתיהן זכו ב-26% מהקולות.

האוסטרי הצעיר, שמשמש בארבע השנים האחרונות כשר החוץ האוסטרי, זכה בראשות מפלגתו במאי האחרון וביצע פנייה פוליטית ימינה, תוך שהוא מבטיח לפעול למניעת כניסת מהגרים לאירופה ולהפחית הטבות ותשלומים למהגרים. זמן קצר לאחר פרסום תוצאות המדגמים, קורן נשא נאום במטה המפלגה בווינה והבטיח סגנון מנהיגות חדש.

"המצביעים נתנו לנו אחריות כבדה היום", אמר הקנצלר המיועד. "אנחנו צריכים להיות מודעים לכך ושאנשים מביעים תקווה רבה בתנועה שלנו. יש לנו הרבה מה לעשות. ביחד נציג תרבות פוליטית חדשה במדינה שלנו".

תומכי מפלגת החירות באוסטריה (צילום: רויטרס)
תומכי מפלגת החירות יכולים לחגוג | צילום: רויטרס

מעבר להישג של קורץ, הישג גדול יותר רשמה מפלגת החירות, המתנגדת בתוקף למדיניות ההגירה - ומתייצבת נגד ה'אסלאמיזציה', כהגדרתה, המתחוללת באוסטריה. בעבר, עמד בראש המפלגה יורג היידר, שנחשב לאנטישמי - ושנולד להורים בעלי רקע נאצי.

מאז שנת 2008, הלכה וצברה מפלגת החירות האוסטרית עוד ועוד כוח, תוך שהיא הולכת וממצבת את עצמה כמפלגה שמתקרבת יותר ויותר למרכז - וכך סוחפת קהלים חדשים, שבעבר אולי לא היו מוכנים להצביע עבורה. בשנה שעברה הגיעה המפלגה להישג שיא לאחר שמנהיגה, נורברט הופר, כמעט ונבחר לקנצלר לאחר שצבר 49.5% מהקולות והפסיד בהפרש זעום ליריבו.