זו מפלגת הימין הקיצוני שסחפה את אוסטריה: שלושה שבועות אחרי שמפלגת אלטרנטיבה לגרמניה הגיעה להישג משמעותי במדינה, האחות הקטנה אוסטריה העניקה אף היא לימין הקיצוני הישג משמעותי בבחירות שנערכו בה היום (ראשון). זה קורה שנה בלבד לאחר הבחירות הקודמות, בהן מנהיג מפלגת החירות האוסטרית FPO, מפלגת ימין קיצוני, כמעט ונבחר לתפקיד הקנצלר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

על פי המדגמים שפורסמו הערב, המפלגה צפויה לצבור בידיה כוח פוליטי משמעותי - כזה שנראה שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו בעתיד הנראה לעין במדינה השלווה, שמתגוררים בה למעלה מחצי מיליון מהגרים מוסלמים. מפלגת החירות האוסטרית מתנגדת בתוקף למדיניות ההגירה - ומתייצבת נגד ה'אסלאמיזציה', כהגדרתה, המתחוללת באוסטריה.

תומכי מפלגת החירות באוסטריה (צילום: רויטרס)
תומכי ה-FPO יכולים לחגוג | צילום: רויטרס

על פי התוצאות הראשוניות, מפלגתו השמרנים בראשות סבסטיאן קורץ בן ה-31 זכתה לכ-30% מקולות הבוחרים ואילו המפלגה הסוציאל-דמוקרטית זכתה רק ל-27.1 מהקולות. מפלגת החירות האוסטרית המתנגדת בתוקף למדיניות ההגירה - ומתייצבת נגד ה'אסלאמיזציה', כהגדרתה, המתחוללת באוסטריה זכתה על פי המדגם להישג שיא והשיגה 25.9% מהקולות וככל הנראה תהיה המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט האוסטרי - אך ייתכן שתעקוף את הסוציאל-דמוקרטים בדרך למקום השני, מכיוון שהפער נמצא בתוך טעות הדגימה.

בעבר, עמד בראש המפלגה יורג היידר, שנחשב לאנטישמי - ושנולד להורים בעלי רקע נאצי. מאז שנת 2008, הלכה וצברה מפלגת החירות האוסטרית עוד ועוד כוח, תוך שהיא הולכת וממצבת את עצמה כמפלגה שמתקרבת יותר ויותר למרכז - וכך סוחפת קהלים חדשים, שבעבר אולי לא היו מוכנים להצביע עבורה.

בשנה שעברה הגיעה המפלגה להישג שיא לאחר שמנהיגה, נורברט הופר, כמעט ונבחר לקנצלר לאחר שצבר 49.5% מהקולות והפסיד בהפרש זעום ליריבו.

המנהיג הצעיר ישלב את מפלגת הימין הקיצוני בממשלתו?

כיום עומד בראשות מפלגת החירות היינץ כריסטיאן שטראכה, פוליטיקאי שגם בשמו נקשרו עמדות אנטישמיות לכאורה. שטראכה אף ביקר בעבר בישראל - אולי כדי להזים את אותן שמועות לפיהן הוא אוחז בדעות אנטישמיות. שטראכה מרבה לדבר על האסלאם הקיצוני ושואף לפעול נגד האסלאמיזציה במדינה. קיים סיכוי לא קטן שהממשלה החדשה של אוסטריה תכלול את שטראכה ומפלגתו.

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ (צילום: רויטרס)
רק בן 31. הקנצלר הנבחר קורץ | צילום: רויטרס

הבחירות באוסטריה שברו עוד שיא, לבד מן ההישג של מפלגת הימין הקיצוני: לתפקיד הקנצלר נבחר סבסטיאן קורץ, בן 31 בלבד, שצפוי להפוך למנהיג הצעיר במערב - ולאחד המנהיגים הצעירים ביותר בעולם. הוא מונה לתפקיד שר החוץ של אוסטריה בגיל 27 בלבד - והספיק גם לבקר בישראל במסגרת תפקידו ולפגוש את ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו. קורץ הבטיח להקשיח את מדיניות ההגירה במסע הבחירות - וייתכן שיעדיף לשלב את מפלגת החירות בממשלתו החדשה, על פני הסוציאל-דמוקרטים.