מגנוס קרלסן, אלוף העולם בשחמט (צילום: NRK)
מגנוס קרלסן, אלוף העולם בשחמט | צילום: NRK

עם סיום אליפות העולם השחמט מהיר ובזק אמש (שבת) בריאד, בירת סעודיה, אלוף העולם הטרי מגנוס קרלסן מנורבגיה יצא בהצהרה חריגה לפיה אליפות העולם לא תוכל להתקיים בממלכה בשנה הבאה במידה ולא תתאפשר השתתפות השחמטאים הישראלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההתבטאות המפתיעה מגיעה לאחר שהרשויות בסעודיה סירבו להעניק ויזות כניסה לשבעה שחקני השחמט הישראלים כדי להשתתף באליפות העולם בשחמט מהיר שנערכה השבוע בריאד. ההודעה מהסעודים לגבי השתתפות הישראלית התקבלה יומיים בלבד לפני פתיחת האליפות.

"אני מאוד מקווה שהם יפתרו את סוגיית הוויזות לכל המדינות", אמר קרלסן בריאיון לערוץ הטלוויזיה הנורבגי NRK. "היו פה המון אנרגיות חיוביות, אבל אם זה לא יוסדר עד השנה הבאה, אי אפשר יהיה לקיים כאן את התחרות". קרלסן לא ביטא את הביקורת שלו לקראת או במהלך התחרות היוקרתית בסעודיה, אך הוא העביר מסר חד וברור מיד לאחר זכייתו.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

האלוף הנורבגי אינו היחיד לבקר את ההדרה הישראלית מהתחרות. מוקדם יותר השבוע קרא ראש פדרציית השחמט הבריטית שלא לקיים את אליפות העולם בשחמט מהיר התחילה היום בסעודיה בשל הסירוב להעניק ויזות כניסה לשחקנים הישראלים.

"החוזה לפיו סעודיה תארח את המשחקים נחתם על פי ההבטחה של סעודיה לפיה השחקנים הישראלים יוכלו לשחק", אמר דומיניק לאוסון, נשיא פדרציית השחמט האנגלית. "העובדה שזה לא קרה אומרת שלא ניתן לאפשר לסעודים לארח טורנירים דומים בעתיד, למרות נדיבותם בכספי הזכייה". סך הזכיות בתחרות נאמד בשני מיליון דולרים.

בסיום התחרות, סיפרה השחמטאית הישראלית הבכירה יוליה שוייגר על תחושותיה. "שבעת השחמטאים הישראלים המצטיינים, ובכללם אני, מאוכזבים מהמצב שנוצר בו הוחרמנו על רקע עובדת היותנו ישראלים", אמרה. "זכותנו הטבעית היא לשחק בכל מקום ובכל אירוע בינלאומי בעולם ואנו מקווים כי פיד"ה (ארגון השחמט הבינלאומי) ישים זאת בעתיד בראש סדר החשיבות לפני כל אינטרס כספי".