אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
האליפות תבוטל? (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

ראש פדרציית השחמט הבריטי קרא היום (שלישי) שלא לקיים את אליפות העולם בשחמט מהיר התחילה היום בסעודיה בשל הסירוב להעניק ויזות כניסה לשחקנים הישראלים. ההודעה מהסעודים לגבי השתתפות הישראלית התקבלה יומיים בלבד לפני פתיחת האליפות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בשבעה שחקנים ישראליים שרצו להגיע לסעודיה לתחרות שנפתחה מוקדם יותר היום. אם הייתה מאושרת בקשתם, זו הייתה הפעם הראשונה שסעודיה, שאינה מכירה בישראל ולא מקיימת במוצהר יחסים דיפלומטיים עם ישראל, מארחת ישראלים באופן רשמי.

"החוזה לפיו סעודיה תארח את המשחקים נחתם על פי ההבטחה של סעודיה לפיה השחקנים הישראלים יוכלו לשחק", אמר דומיניק לאוסון, נשיא פדרציית השחמט האנגלית. "העובדה שזה לא קרה אומרת שלא ניתן לאפשר לסעודים לארח טורנירים דומים בעתיד, למרות נדיבותם בכספי הזכייה".

"זו לא אליפות עולם אם הם מונעים משחקנים מכמה מדינות להשתתף", אמר דובר הפדרציה הישראלית לשחמט ליאור אייזנברג . "לכל שחקן שחמט יש את הזכות להשתתף על בסיס קריטריונים מקצועיים וללא תלות בדרכוניהם, במקום שהונפקו בחתימות שיש עליהם".

אייזנברג הוסיף כי על פדרציית השחמט העולמית להבטיח ששחקנים ישראלים יוכלו להתחרות באירועים בינלאומיים שונים וכי הפדרציה הישראלית שוקלת את כל האפשרויות, כולל נקיטת הליכים משפטיים וקיומה של תחרות בינלאומית מקבילה בישראל לשחקנים שלא ישתתפו בטורניר הנוכחי.