מתקפת הטרור בפריז, שלשום (צילום: רויטרס)
מתקפת הטרור בפריז, שלשום | צילום: רויטרס

חקירת מתקפת הטרור בפריז - התמונה מתחילה להתבהר: הבוקר (ראשון) פורסם שמו של אחד המחבלים המתאבדים שהיה מעורב בשרשרת הפיגועים - איסמעיל עומאר מוסטפאי. חבר פרלמנט צרפתי הודיע כי מוסטפאי בן ה-29 היה תושב צרפתי לפחות עד שנת 2012, אך טרם התברר היכן התגורר בשלוש השנים האחרונות. בשלב זה נבדק הקשר של מוסטפאי לארגוני טרור קיצוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ז'אן פייר ג'ורג', סגן ראש עיריית שארטר (עיר הנמצאת מדרום-מזרח לפריז) המכהן גם כחבר פרלמנט, פרסם את פרטיו של המחבל בעמוד הפייסבוק שלו ועדכן כי מתנהלת חקירה על עברו של מוסטפאי. התובע הצרפתי הראשי פרנסואה מולין עדכן כי מוסטפאי נולד באזור קורקון במדינה בנובמבר 1985, והיה בעל עבר פלילי ומוכר לכוחות הביטחון: "הוא לא היה בכלא - המשטרה החלה לשים אליו לב והוא הורשע שמונה פעמים בין השניים 2004 ו-2010. באותה שנה הוא הוצב ברשימה השחורה בגלל התנהגותו הקיצונית, אך מעולם לא סווג כחבר בקבוצות קיצוניות".

האם פרטי הזיהוי של המחבלים זויפו? בכיר בקהילת המודיעין בארה"ב אמר לרשת NBC כי הדרכון הסורי שנמצא ליד גופת אחד המחבלים מפריז "עשוי להיות מזויף". לדברי הבכיר, בתמונה לא תאמה לשם והמספרים המופיעים בדרכון לא נראים אותנטיים. פרטי הזיהוי עדיין נבדקים בשלב זה. 

טקס לזכר הנרצחים (צילום: רויטרס)
טקס לזכר הנרצחים | צילום: רויטרס

ישראל העבירה מידע, יוון הודתה: "המחבלים עברו דרכנו"

במקביל, מתפרסמים דיווחים רבים על המעצרים בצרפת ובבלגיה: סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי אביו ואחיו של אחד המחבלים נעצרו, אך לא פרסמה את שמותיהם. על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים היו בעלי אזרחות צרפתית. בבלגיה נעצרו מספר גברים בחשד שהיו מעורבים בפיגועים: על פי דיווחים, המעצרים התבצעו אחרי שמכונית בעלת מספר רישוי בלגי נצפתה סמוך לאולם המופעים "בטקלאן" - שם נטבחו כ-100 בני אדם.

על פי הנתונים הרשמיים, 129 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ו-352 נפצעו, 99 מהם קשה. מולין אמר כי מפרטי החקירה עולה כי המחבלים הגיעו בשלוש חוליות במכוניות ששכרו בבלגיה. לפי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, חלק ממבצעי מתקפת הטרור הקשה נשאו דרכונים סוריים, מצריים, לבנוניים וצרפתיים. אחד המחבלים ניסה להיכנס עם כרטיס שרכש לאצטדיון סטאד דה-פראנס, שבו נערך משחק כדורגל בין נבחרות צרפת לגרמניה, נעצר על ידי המאבטחים בכניסה לבדיקה - ואז פוצץ את עצמו.

עוד עולה מהחקירה, שכל חגורות הנפץ שהיו על המחבלים - גם אלה שבאצטדיון ובכיכר הנסיון - היו זהות. הן הוכנו באותו מקום והכילו את אותו חומר נפץ. כל המפגעים היו בקשר ביניהם במהלך הפיגוע. סוכנות הידיעות AP דיווחה אתמול כי אחד המחבלים המתאבדים היה ברשימת המעקב של ארגוני הביון הצרפתיים, בחשד שקיים קשר עם ארגוני טרור.

כוחות הביטחון ביוון דיווחו במהלך הלילה כי שניים מתוך המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בפריז הגיעו לצרפת מסוריה ועברו דרך מדינת האיים. השניים, שככל הנראה החזיקו גם בדרכונים סורים, היו חלק מהחוליות שרצחו 129 בני אדם. על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים התאמנו בסוריה לפני הגעתם לאירופה.

מקור ישראלי בכיר אמר אמש כי ישראל העבירה בשעות האחרונות מידע מודיעיני לצרפת על המחבלים שביצעו את סדרת הפיגועים בפריז. בישראל רואים קשר ישיר בין הפיגוע בצרפת להפלת המטוס הרוסי בסיני לפני כשבועיים וגורמי ביטחון מתריעים כי טורקיה מהווה פרצה ביטחונית מסוכנת לאירופה. אחד מהגורמים אמר כי לישראל מידע מודיעיני על כוונת דאע"ש לבצע פיגועים נוספים באירופה.

מתקפת טרור בצרפת - עדכונים אחרונים

מתקפת הטרור בפריז: ישראל העבירה לצרפת מידע על המחבלים

עצרת הזדהות עם צרפת בת"א: "המאבק בטרור משותף"

בשל התרעת שווא: אזור האייפל פונה‎

אימה והלם בפריז: "בוכים, אך לא נכנעים לפחד"

בגלל רכב מבלגיה: 3 חשודים נעצרו

"התאמנו בסוריה, רצחו בפריז"

דאע"ש נטל אחריות; צרפת: זו מלחמה

תיעוד מצמרר: הבריחה מאולם ההופעות

פריז במצור: "הרחובות שוממים"

העולם מזועזע: "פשע נגד האנושות"

הפיגוע הגדול בתולדות צרפת (צילום: רויטרס)
לפחות 129 נרצחו | צילום: רויטרס

בדאע"ש מאיימים: "ריח המוות יישאר באפם של הצרפתים"

אתמול פרסמו אנשי המדינה האיסלאמית הודעה רשמית מוקלטת בה נטלו אחריות לפיגועים. "שמונה אנשים שלנו שעטו חגורות נפץ תקפו את המוקדים בעיר", נכתב בהודעה. "עכשיו תדע צרפת וכל ההולכים בדרכה שהם יישארו בראש רשימת היעדים של ארגון המדינה האסלאמית. ריח המוות ימשיך להיות באפם".

ההודעה המשיכה באותה הרוח: "חללי הח'ליפות תקפו את בירת הזנות וההוללות אחרי העלבון העז שהופנה לנביא שלנו, אחרי שצרפת התרברבה בלחימה נגד האיסלאם והמוסלמים", אמר הדובר. "המטוסים שלהם לא עזרו להם. ההתקפה הזו היא רק ההתחלה של סערה וגם אזהרה למי שצריך להפיק לקחים".

כמו כן פרסם ארגון דאע"ש סרטון שמאיים על צרפת במתקפות נוספות במידה והמתקפות של המדינה, כנראה בסוריה, יימשכו. "כל עוד תמשיכו בהפצצות, לא תחיו בשלום, תפחדו לצאת לשוק", ציינו אנשי דאע"ש בסרטון. "מי שלא יכול לצאת לקרב בסוריה, שיבצע מתקפות בצרפת".