היערכות ביטחונית בפריז , ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ישראל העבירה לצרפת מידע מודיעיני | צילום: רויטרס, חדשות

מקור ישראלי בכיר אומר הערב (שבת) כי ישראל העבירה בשעות האחרונות מידע מודיעיני לצרפת על המחבלים שביצעו את סדרת הפיגועים בפריז. התובע הראשי בצרפת פרנסואה מולין אמר כי 129 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ו-352 נפצעו, 99 מהם קשה. הוא גילה שהמחבלים הגיעו בשלוש חוליות במכוניות ששכרו בבלגיה.

בישראל רואים קשר ישיר בין הפיגוע בצרפת להפלת המטוס הרוסי בסיני לפני כשבועיים וגורמי ביטחון מתריעים כי טורקיה מהווה פרצה ביטחונית מסוכנת לאירופה. אחד מהגורמים אמר כי לישראל מידע מודיעיני על כוונת דאע"ש לבצע פיגועים נוספים באירופה.

מתקפת טרור בצרפת - עדכונים אחרונים

דאע"ש נטל אחריות; צרפת: זו מלחמה

תיעוד מצמרר: הבריחה מאולם ההופעות

פריז במצור: "הרחובות שוממים"

העולם מזועזע: "פשע נגד האנושות"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מסלול הטרור של המחבלים
מסלול הטרור של המחבלים | צילום:

לפי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, חלק ממבצעי מתקפת הטרור הקשה נשאו דרכונים סוריים, מצריים, לבנוניים וצרפתיים. אחד המחבלים ניסה להיכנס עם כרטיס שרכש לאצטדיון סטאד דה פרנס, בו נערך משחק כדורגל בין נבחרות צרפת לגרמניה, נעצר על ידי המאבטחים בכניסה לבדיקה - ואז פוצץ את עצמו.

המחבל שהחזיק בדרכון הצרפתי היה בשנות ה-30 לחייו ומוכר למשטרה המקומית. הוא ריצה בעבר מאסר על עברות פליליות. זאת דרך מוכרת של דאע"ש לגייס מפגעים - איתור אנשים מתאימים בבתי הכלא וגיוסם. עוד עולה מהחקירה, שכל חגורות הנפץ שהיו על המחבלים - גם אלה שבאצטדיון ובכיכר הנסיון - היו זהות. הן הוכנו באותו מקום והכילו את אותו חומר נפץ. כל המפגעים היו בקשר ביניהם במהלך הפיגוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח הערב את תנחומיו לעם הצרפתי: "ישראל ניצבת כתף אל כתף עם צרפת במאבק מול האיסלאם הקיצוני ששוטף את המזרח התיכון וחלקים נרחבים של העולם". הוא הוסיף כי הנחה את שירותי הביטחון והמודיעין של ישראל "לסייע בכל דרך לעמיתיהם בצרפת ומדינות אירופה הנוספות", ובמקביל ביקש להדק את האבטחה סביב מוסדות יהודיים בארץ ובעולם.

"הטרור הוא התקפה שיטתית ומכוונת נגד אזרחים חפים מפשע", הוסיף נתניהו. "אין דבר שמצדיק את הטרור, תמיד צריך לגנות אותו. חפים מפשע בפריז, בלונדון, במומבאי, בבואנוס איירס ובירושלים הם אינם הסיבה לטרור אלא הקורבנות שלו ויותר יותר של טרור איסלאמי קיצוני. אני אומר שנים רבות שהטרור האיסלאמי תוקף את ישראל ואת המערב כי הוא רוצה להשמיד אותנו. נקודה. יש לראות בהתקפה על כל אחד מאיתנו כהתקפה על כולנו. יש לגנות ולהילחם בכל מעשה של טרור באופן שווה. להילחם בטרוריסטים באמת מיד אחת ללא היסוס ובנחישות. אני קורא לעולם התרבותי כולו - זה הזמן להתאחד נגד מגיפת הטרור העולמית".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הביע הערב השתתפות בצערם של אזרחי צרפת. "הטרור הזה פגע אמש בצרפת ובעם הצרפתי, אך הוא מכוון גם כלפי העולם החופשי וכלפי ערכי החופש והדמוקרטיה שאנו מקפידים עליהם ונאבקים למענם", הדגיש. "צרפת וישראל חולקות את ערכי החופש הללו, ואנו נחושים להיאבק בטרור הג'יהאדיסטי הזה בשילוב זרועות".

ישראלים משתתפים בכאב העם הצרפתי (צילום: חדשות 2)
ישראלים משתתפים בכאב העם הצרפתי | צילום: חדשות 2

המחבלים: בעלי אזרחות סורית, מצרית, צרפתית ולבנונית

אחד המחבלים, שהיה חלק מהחוליה שביצעה את הטבח באולם התיאטרון "בטקלאן" ורצחה כ-100 בני אדם סמוך לחצות, הוא אזרח צרפתי בעל השקפות דתיות-קיצוניות שהינו מוכר למשטרה. כך מדווח העיתון "ליברסיון". לפי שעה זהויות המחבלים טרם פורסמו. מחקירת הרשויות בצרפת עולה כי הם התאמנו ככל הנראה בסוריה ומשם יצאו לפריז.

אלפי אנשי ביטחון נפרסו בפריז (צילום: רויטרס)
אלפי אנשי ביטחון נפרסו בפריז | צילום: רויטרס

על פי הדיווח ב"ליברסיון", על אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע באצטדיון "סטאד דה-פראנס", שם גם שהה נשיא צרפת פרנסואה הולנד בעת משחק ידידות בין צרפת לגרמניה, נמצא דרכון מצרי. מחבל נוסף שהיה עמו, כך על פי הדיווח, נמצא דרכון סורי.

אחר הצהריים נסגר מגדל אייפל למבקרים וכך גם מוזיאון הלובר. בנאום מיוחד שנשא בארמון האליזה בצהריים אמר הנשיא פרנסואה הולנד כי דאעש "פתח במלחמה" נגד צרפת. "צרפת לא תיכנע בפני דאע"ש ותשתמש בכל האמצעים הקיימים - בפנים ובחוץ - יחד עם בעלי בריתה שאף הם מאוימים", הדגיש הולנד.

צפו בכתבה המלאה (צילום: איציק הררי. דוברות הכנסת)
הכנסת מוארת בצבעי הדגל הצרפתי | צילום: איציק הררי. דוברות הכנסת

נשיא צרפת אמר כי ביכולתו של המערב להתגבר על מעשי הטרור: "כאב הלב הזה יחזק אותנו. צרפת חזקה והיא תנצח את הברבריות הזו. ההיסטוריה מראה שיש לנו את הכוח לעשות את זה ונעשה את זה. נגן על המולדת ונשמור על ערכינו".