הצליח להגיע לבריטניה. אבו עוד
חוסל: אבו-עוד, מתכנן הפיגועים | צילום:

סופית - הפשיטה מצפון לפריז השיגה את יעדה: התובע הכללי בצרפת, שאתמול עוד נשמע מסוייג וסירב להתחייב, הודיע היום (חמישי) רשמית כי ה"מוח" של מתקפת הטרור, עבד אל חמיד אבו-עוד, אכן חוסל בפשיטה בפרבר סאן דני צפונית לפריז. ההודעה נמסרה לאחר בדיקות מתקדמות בהן נמצאו שרידיו בדירה. על פי ההערכות, אבו-עוד פוצץ את עצמו בזירה - כפי שעשתה גם בת דודו כאשר ניסתה להרוג שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש התפרסמה תמונתה של בת דודו של אבו-עוד, חסנה אטבולסן, שנשאה על גופה חגורת נפץ. מהחקירה עולה כי היא התפוצצה על השוטרים אך ככל הנראה איש לא נפגע מלבדה. אטבולסן נחשבת למחבלת המתאבדת הראשונה על אדמת אירופה. לפני מותה היא שימשה כמנהלת בחברת בנייה בשם "בקו" שנסגרה בשנת 2014.

הפשיטה על הדירה בוצעה בעקבות מידע שנמצא בטלפון נייד של אחד המחבלים שהתפוצצו באולם ה"בטקלאן", בו נטבחו 89 צופים. כבר אתמול דיווחו מספר מקורות בצרפת ובבלגיה כי "המוח" - שפעל גם תחת השם אבו עומר אל- בלג'יקי - חוסל, וגם גורמי מודיעין בארצות הברית אישרו את הדיווח.

פשיטת הכוחות על הדירה בפרבר
פשיטת הכוחות על הדירה בפרבר | צילום:

"הצוות תכנן פיגועים חדשים"

התובע הצרפתי הראשי פרנסואה מולין הצהיר עוד אתמול כי צוותי המשטרה "חיסלו את צוות הטרור שתכנן פיגועים חדשים, ירינו 5,000 כדורים במהלך הפשיטה". 

התובע הוסיף אתמול: "המחבלים הגיעו מבלגיה , במכוניות שכורות - פולו וסיאט. המידע מהרכב הוביל אותנו לנשק ועדויות". לדבריו, הרשויות בצרפת שיתפו את המשטרה הבלגית במידע, וזו ערכה מעצרים בשטחה של חשודים. "מצאנו טלפון נייד ליד בטקלאן ובו הייתה הודעה 'הנה אנחנו יוצאים , זה מתחיל'", הוסיף.

ה"מוח": "כבוד וגאווה - רק בג'יהאד"

אתמול התפרסם תיעוד בו נראה אבו-עוד לפני מתקפת הטרור: סרטון של ארגון דאע"ש בו קרא מתכנן הפיגועים להמשך מתקפת הג'יהאד על המערב "בשם אללה".

"אני רוצה לשגר מסר לכל אלה שישנים: תתעוררו! האם אתם מרוצים מהחיים המשפילים שלכם? גאווה וכבוד תמצאו רק בג'יהאד", אמר. תאריך צילום הסרטון לא ידוע בשלב זה, אך הוא הופץ ברשתות החברתיות עוד לפני מתקפת הטרור בפריז.

המחבלת המתאבדת, חסנה אטבולסן (צילום: DH)
בת הדודה שפוצצה את עצמה | צילום: DH

"אלו חיים משפילים בין אם זה באירופה, אפריקה, מדינות ערביות, או אמריקה. האם אתם מרוצים מהחיים האלה? חיים משפילים שבו אתם קוראים לעצמכם מוסלמים? אתם עדיין מעזים להיקרא מוסלמים? תראו גאווה וכבוד - אתם רק תמצאו אותו בדת שלכם ... אתם רק תמצאו אותו בג'יהאד", הוסיף.

בתום כשבע שעות של מצור על דירה בצפון פריז, שכללו חילופי אש כבדים בין כוחות הביטחון לבין החשודים שהתבצרו, הודיעו בצהריים (רביעי) הרשויות בצרפת כי הפעולה הסתיימה. הפשיטה על דירת המסתור בפרבר סאן דני התבצעה בעקבות מידע על כך שבמקום נמצא אבו-עוד.

ה"מוח" שחוסל והמחבל שעדיין נמלט
ה"מוח" שחוסל והמחבל שעדיין נמלט | צילום: