זירת אחד הפיגועים בפריז
זירת אחד הפיגועים בפריז | צילום:

פני הרוע, מקרוב: איסמעיל עומר מוסטפאי, צרפתי בן 29, הוא אחד מהמחבלים המתאבדים שביצעו את הפיגועים בפריז, בהם נרצחו 129 בני אדם. הוא זוהה בזכות אצבעו שנמצאה באולם "בטקלאן", בו נטבחו 89 צופים במהלך הופעה. העיתונאי הישראלי ג'וליאן בהלול נדהם אמש (שני) לגלות שגדל באותו פרבר ולמד באותה שכבה עם המחבל: "אני עליתי לישראל ונהייתי עיתונאי, והוא נסע לסוריה והפך שם לטרוריסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר בהלול כי מוסטפאי למד איתו באותה שכבה בעיר קורקורון מדרום לפריז, בה גדלו השניים. בהלול, כתב ומגיש בערוץ החדשות הבינלאומי i24news, סיפר: "אני לא זוכר אותו אישית – מה שקרה זה שכבר ביום שבת, כשהתחילו לפרסם שמות, ראיתי שאחד מהם נולד ליד הבית שלי בצרפת". בהלול סיפר כי מדובר בפרבר קטן, בו יש שני תיכונים בלבד.

לדבריו, כבר בתחילת השבוע התחיל לחשוד כי מסלולי חייהם של השניים הצטלבו בעבר: "חברים אמרו לי מה הגיל שלו והבנתי שהוא באותו גיל כמוני. היום קיבלתי הודעה מחבר שעובד בעיתון מקומי, ואמר שהוא ראיין מורים שהכירו אותו - הבנתי שאלו המורים שלי. מאז שהבנתי שלמדנו באותה שכבה אני מנסה לזכור ולהסתכל בתמונות, להבין אם פספסתי משהו". עוד הוסיף הכתב כי "בבית הספר הזה סבלתי הרבה מאנטישמיות".

העיתונאי שלמד עם אחד המחבלים
גילוי מצמרר. ג'וליאן בהלול | צילום:

"הפיגועים מרגישים קרובים אליי"

אחד מחבריו של בהלול לשכבה היה צעיר מוסלמי, שהגן עליו ועל שאר התלמידים היהודים מפני קללות ותקיפות אנטישמיות, כולל מפני המחבל עצמו: "הוא אמר לי שהוא זוכר את מוסטפאי אישית והוא הגן עלינו מפניו".

על תחושותיו האישיות בעקבות הגילוי המצמרר סיפר בהלול: "זה גורם לי להרגיש שהפיגועים מאוד קרובים אלי וזה מזכיר לי את הבעיה בחברה הצרפתית, שידעתי עליה מזמן – הצרפתים לא מתעוררים ולא מבינים שחלק מהצעירים השתגעו. הצרפתים לא רצו לראות את זה, את ההקצנה של ילדי הפרברים". בעקבות גל הטרור, השביתו חבריו של בהלול בערוץ i24news את השידורים לטובת דקת דומייה בה החזיקו את סמל התמיכה בפריז.

אין תמונה
דקת הדומייה בערוץ I24news

מוסטפאי נולד באזור קורקורון בנובמבר 1985, והיה בעל עבר פלילי ומוכר לכוחות הביטחון: "הוא לא היה בכלא - המשטרה החלה לשים אליו לב והוא הורשע שמונה פעמים בין השניים 2004 ו-2010. באותה שנה הוא הוצב ברשימה השחורה בגלל התנהגותו הקיצונית, אך מעולם לא סווג כחבר בקבוצות קיצוניות", הסביר התובע הצרפתי הראשי פרנסואה מולין.

אחיו של המחבל: "לא האמנתי שהוא יהפוך לקיצוני"

אביו ואחיו בן ה-34 נלקחו למעצר, וחיפוש נערך בבתיהם. אחיו שוחח עם סוכנות הידיעות הצרפתית AFP לפני מעצרו ואמר בבכי: "זה טירוף, משוגע. הייתי בפריז וראיתי את כל החרא הזה קורה". האחד, אחד משישה ילדים, הסגיר את עצמו למשטרה לאחר שנודע לו כי אחיו היה בין המחבלים.

הפיגוע הגדול בתולדות צרפת (צילום: רויטרס)
המחבל הפך מעברין זוטר לטרוריסט | צילום: רויטרס

לדבריו, הוא ניתק את קשריו עם איסמעיל לפני מספר שנים: "ידעתי שהוא מעורב בפשעים קטנים, אבל לא האמנתי שהוא יהפוך לקיצוני כל כך. בפעם האחרונה ששמעתי ממנו הבנתי שהוא נסע לאלג'יריה עם בני משפחה, עבר זמן רב מאז שמעתי ממנו". האח הוסיף: "התקשרתי לאמא שלי, היא אמרה שהיא לא יודעת כלום". מקור המקורב לחקירה סיפר כי מוסטפאי נהג להתפלל במסגד שנחשב לקיצוני בעיר לוצ'ה, דרומית-מערבית לפריז.

חבר פרלמנט צרפתי הודיע כי מוסטפאי בן ה-29 היה תושב צרפתי לפחות עד שנת 2012: ז'אן פייר ג'ורג', סגן ראש עיריית שארטר המכהן גם כחבר פרלמנט, פרסם את פרטיו של המחבל בעמוד הפייסבוק שלו ועדכן כי מתנהלת חקירה על עברו של מוסטפאי.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני