פרשת מינוי קוואנו לבית המשפט העליון האמריקני: נשיא ארה"ב דולנד טראמפ הורה הלילה (שבת) ל-FBI על פתיחתה מחדש של חקירת ההאשמות בגין לתקיפה מינית מצדו של המועמד לעליון ברט קוואנו. בתוך כך, טראמפ הציב תנאי כי חקירה זו לא תארך יותר משבוע וכי היא תהיה מוגבלת כפי שביקש הסנאט לאחר השימוע שנערך למועמד בחמישי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

טראמפ המשיך והגיב לדברים שנאמרו בשימוע ועל אף תמיכתו העיקשת בקוואנו אמר הנשיא כי הוא חושב שהעדות שניתנה "הייתה משכנעת ואמינה מאוד". בנוגע לעדותו של קוואנו עצמו אמר הנשיא כי גם היא היייתה "משכנעת" וכינה אותה "רגע מדהים".

לאחר הליך שימוע סוער ומטלטל במיוחד שהועבר בשידור ישיר לעשרות מיליונים באמריקה, ועדת הסנאט הכריעה אמש כי מועמדותו של הנשיא טראמפ לבית המשפט העליון, ברט קוואנו תאושר - למרות הטענות שהשמיעו נגדו 3 נשים שונות, לפיהן תקף והטריד אותן מינית. עם זאת, מדובר באישור זמני, כיוון שההחלטה צפויה לעבור כעת למליאת הסנאט - שם היא עשויה להתהפך.

ההחלטה התקבלה על חודו של קול ולאחר דחייה דרמטית של ההצבעה, במהלכה התייעץ הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק עם סנאטורים דמוקרטים בנוגע להצבעתו - זאת לאחר שנטה לאשר את מינויו של קוואנו לעליון. עם סיום ההתייעצות, הודיע הסנאטור פלייק כי יש לקיים חקירת FBI של טענות הנשים, בטרם תועבר ההחלטה להכרעה סופית במליאת הסנאט. כעת מתנהלים דיונים על מועד ההצבעה במליאה בעניינו של השופט.  

הליך השימוע הסוער טלטל את ארה"ב ביומיים האחרונים, לאחר שבמהלכו התייצב השופט קוואנו בפני הסנאטורים - והשיב לטענות נגדו. לפני קוואנו העידה בפני הוועדה במשך מספר שעות ד"ר כריסטין בלייסי פורד, המתלוננת הראשונה נגד קוואנו. ד"ר פורד תיארה בפני חברי הוועדה כיצד, לכאורה, קוואנו ניסה לאנוס אותה בעת שהשניים היו בתיכון, בעדות אמוציונלית ודרמטית.

בפתח דבריו, הצהיר קוואנו כי מהרגע שההאשמה הראשונה נגדו הואשמה ביקש לעמוד בפני הוועדה, על מנת שיוכל לטהר את שמו. "למרבה הצער, עברו 10 ימים מאז ועד היום - וכפי שחזיתי, אני ומשפחתי הוכפשנו", אמר. "כינו אותי מרושע, ואמרו שמי שתומכים בי משתפים פעולה עם רשע". קוואנו החל לדמוע כשתיאר כיצד שוחח עם בתו על ההאשמות. "היא אמרה שצריך להתפלל למען האישה - זה הרבה חוכמה מילדה בת 10", אמר בקול חנוק.

"נשבע שהאישומים נגדי שקריים"

"אני כאן כדי לומר את האמת: מעולם לא תקפתי מינית אף אדם. לא בתיכון, לא בקולג', מעולם לא", הצהיר. "תקיפה מינית זה דבר נורא. אחת מחברותיי הקרובות היא אישה שהותקפה מינית וסיפרה לי על כך בשנות ה-90 וביקשה את עצתי. אני אחד האנשים היחידים להם היא סיפרה זאת. צריך תמיד להקשיב למי שמשמיעים טענות כאלה - אבל גם למי שמשמיעים נגדו טענות כאלה מגיע להישמע". לדבריו, "אני לא מטיל ספק בכך שד"ר פורד הותקפה על ידי אדם כלשהו, במקום כלשהו, בזמן כלשהו - אבל אני מעולם לא עשיתי דבר כזה. אני חף מפשע".

בתום השימוע הוסיף וטען קוואנו כי לא עשה דבר: "נשבע באלוהים שהאישומים נגדי שקריים". הנשיא טארמפ גיבה את קוואנו וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "עדותו של קוואנו כנה וחזקה, ניסיון הדמוקרטים לחבל במועמדותו מבישים. על הסנאט להצביע!".

המחאות בעקבות ההאשמות (צילום: רויטרס, חדשות)
מפגינים התומכים בד"ר פורד | צילום: רויטרס, חדשות

לפני שקוואנו התייצב לפני הוועדה, התייצבה לפניה מתלוננת הראשונה נגדו, ד"ר כריסטין בלייסי פורד. בפתח דבריה אמרה ד"ר פורד בקול רועד: "אני פה היום לא כי אני רוצה להיות - אני מפוחדת. אני כאן כי אני מאמינה שזו חובתי האזרחית". לדבריה, "יש הרבה מאותו הערב שאני לא זוכרת, אבל האירוע שמביא אותי לכאן היום הוא זה שלעולם לא אשכח - הוא צרוב במוחי לנצח".

מפגינות בעד השופט קוואנו (צילום: רויטרס, חדשות)
מפגינים התומכים בשופט קוואנו | צילום: רויטרס, חדשות

על סף דמעות, תיארה ד"ר פורד לפרטים את אירועי הערב בו, לדבריה, קוואנו נגע בה בניגוד לרצונה וניסה להפשיט אותה: "חשבתי שהוא הולך לאנוס אותי. ניסיתי לקרוא לעזרה - והוא שם יד על הפה שלי כדי להשתיק אותי. זה מה שהפחיד אותי יותר מכל והותיר עליי את הרושם הקשה ביותר. חששתי שהוא עלול להרוג אותי בטעות. הוא וחברו צחקו לאורך כל האירוע". את ההחלטה להיחשף קיבלה לאחר שזהותה דלפה לעיתונאים, שהחלו לפנות אליה, והיא הבינה כי בכל מקרה שמה ייחשף ברבים.