"חשבתי שהוא עלול להרוג אותי בטעות": ועדת הסנאט שומעת היום (חמישי) את עדותיותיהם של מועמד הנשיא טראמפ לבית המשפט העליון, ברט קוואנו, וכן של המתלוננת הראשונה נגדו בתקיפה מינית, ד"ר כריסטין בלייסי פורד. בנוסף, הסנאטורים שואלים אותם שאלות. את השאלות מטעם הרפובליקנים שואלת עורכת דין ששכרו חברי הוועדה מהמפלגה - גברים כולם. קוואנו עצמו מכחיש את כל ההאשמות נגדו. הצטרפו לשידור החי

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפתח דבריו אמר יו"ר הוועדה, הסנאטור הרפובליקני צ'אק גראסלי, כי הוא מתנצל בפני המתלוננת על היחס לו זכתה. עם זאת, ציין כי בקשות הוועדה לקבלת מידע מעורכי דינן של שתי המתלוננות הנוספות נגד קוואנו טרם נענו. עם זאת, על פי דיווחים אחרים, שתי הנשים ביקשו להעיד בפני הוועדה וסורבו - ועורך דינה של אחת המתלוננות אף סיפר כי חברי הוועדה אף סירבו לדבר עמו טלפונית.

חברת הוועדה, הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין, הביעה תמיכה בפורד: "לעתים קרובות מדי זכרונותיהן ואמינותן של נשים מותקפים. הן אלה שנשפטות ונאלצות להגן על עצמן, ולעתים קרובות הופכות לקורבן פעם נוספת במהלך התהליך הזה". עוד הזכירה כי "60% מהתקיפות המיניות לא מדווחות - וכשהקורבנות מתלוננים, זה לעיתים קרובות קורה לאחר מספר שנים, בשל הטראומה שחוו והחשש שלא יאמינו לדבריהם". הסנאטורית הוסיפה כי "זהו לא המשפט של ד"ר פורד - זהו ריאיון העבודה של השופט קוואנו".

קבאנו (צילום: רויטרס, חדשות)
קוואנו. המינוי יימנע? | צילום: רויטרס, חדשות

בפתח דבריה אמרה ד"ר פורד בקול רועד: "אני פה היום לא כי אני רוצה להיות - אני מפוחדת. אני כאן כי אני מאמינה שזו חובתי האזרחית". לדבריה, "יש הרבה מאותו הערב שאני לא זוכרת, אבל האירוע שמביא אותי לכאן היום הוא זה שלעולם לא אשכח - הוא צרוב במוחי לנצח". היא תיארה לפרטים את אירועי הערב, כשנראה שהיא על סף דמעות, בו קוואנו נגע בה בניגוד לרצונה וניסה להפשיט אותה: "חשבתי שהוא הולך לאנוס אותי. ניסיתי לקרוא לעזרה - והוא שם יד על הפה שלי כדי להשתיק אותי. זה מה שהפחיד אותי יותר מכל והותיר עליי את הרושם הקשה ביותר. חששתי שהוא עלול להרוג אותי בטעות. הוא וחברו צחקו לאורך כל האירוע".

"התקיפה הזו שינתה את חיי", תיארה ד"ר פורד, שהייתה רק בת 15 בעת האירוע. "לא רציתי לספר להורים שלי שביליתי במסיבה ושתיתי אלכוהול עם בנים שאני לא מכירה. חשבתי שבגלל שהוא לא הצליח לאנוס אותי, עדיף פשוט להמשיך הלאה". לדבריה, סיפרה לאנשים מעטים על האירוע, ודיברה על כך לראשונה רק בשנת 2012, במהלך טיפול זוגי עם בעלה. עוד סיפרה כי כשגילתה כי קוואנו הוא ברשימת המועמדים הסופית של טראמפ לעליון, החליטה לפנות לסנאטוריות ולתקשורת - אך ביקשה לשמור על אנונימיות כדי לא לחשוף את עצמה או את משפחתה למתקפות אישיות. את ההחלטה להיחשף קיבלה לאחר שזהותה דלפה לעיתונאים, שהחלו לפנות אליה, והיא הבינה כי בכל מקרה שמה ייחשף ברבים.

"מלבד התקיפה עצמה, השבועות האחרונים היו הקשים ביותר בחיי", אמרה ד"ר פורד. "קראו לי בשמות הנוראיים ביותר; פרצו לי למייל ושלחו מכתבים בנסיון לחזור בי מהסיפור שלי; האשימו אותי בפעילות מתוך מניעים פוליטיים". לדבריה, "המחויבות שלי היא לספר לכם את האמת. מעולם לא נחקרתי בידי תובעים, ואעשה את המירב כדי לענות על השאלות שלכם". במענה לשאלות הסנאטרים, הבהירה כי היא "בטוחה ב-100%" כי מי שתקף אותה היה קוואנו עצמו, ולא אדם אחר.

דבורה רמירז, המתלוננת השנייה נגד קוואנו (צילום: AP, חדשות)
דבורה רמירז, המתלוננת השנייה נגד קוואנו | צילום: AP, חדשות

מלבד פורד, מתלוננת שנייה - דבורה רמירז - טענה כי קוואנו התפשט מולה וגרם לה לגעת באיבר מינו בניגוד לרצונה בעת ששניהם היו תלמידים בקולג'. רק אתמול נחשפה מתלוננת שלישית נגד קוואנו, ג'ולי סווטניק, שסיפרה כיצד קוואנו נכח באונס קבוצתי לו הייתה קורבן - פרקטיקה בה השתתף לעתים קרובות. לדבריה, "שמעתי את טענתו של קוואנו בריאיון לרשת פוקס כי היה 'תמים' במהלך שנותיו בתיכון וכי לא היה פעיל מינית – טענה זו היא שקר מוחלט". עוד סיפרה כי שמעה את קוואנו וחברו מארק ג'אדג' מתרברבים בכך שנהגו להוסיף אלכוהול ו/או סמים למשקאות במסיבות, כדי לגרום לנשים להשתחרר מעכבותיהן, ואף "ארבו" לנשים ספציפיות, במיוחד כאלה שהיו לבדן במסיבה או שהיו ביישניות.

"ראיתי אותם ואחרים גורמים לנשים להיות מבולבלות, כדי שיוכלו לעבור אונס קבוצתי בחדר צדדי או בשירותים על ידי רצף גברים. אני זוכרת בבירור טור גברים - בהם ג'אדג' וקוואנו - מחכים מחוץ לחדרים כאלה 'לתורם'", תיארה. "אני הפכתי לקורבן של אחד ממקרי האונס הקבוצתי הללו בשנת 1982. במהלך האירוע, לא הייתה לי היכולת לתת את הסכמתי או להיאבק בגברים שאנסו אותי. אני מאמינה שסוממתי באמצעות כדורי שינה, או משהו דומה לכך, שהוכנסו לכוס המשקה שלי". לדבריה, ישנם עדים לאירוע שיוכלו לאשש את דבריה.

הנשיא טראמפ צייץ כמה שעות לאחר חשיפת המתלוננת השלישית - נגדה ונגד עורך דינה, מייקל אוונטי: "אוונטי הוא עורך דין דרג ג', שמצטיין בהצהרות שקריות - כפי שעשה איתי וכפי שהוא עושה כעת עם השופט ברט קוואנו. הוא רק מחפש תשומת לב ולא רוצה שאנשים יסתכלו על הרקורד שלו ועל יחסי העבר שלו - איש שפל!"