שרה סנדרס במסיבת העיתונאים. צפו (צילום: SKY NEWS, חדשות)
טראמפ וקים במפגש הפסגה | צילום: SKY NEWS, חדשות

תהיה עוד פגישה?: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, קיבל מכתב מהמנהיג הצפון קוריאני, קים ג'ונג און, ובו נכתב על תיאום פגישה נוספת, שניה במספר, בין השניים. דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, מסרה בתגובה: "אנחנו כבר נמצאים בתהליך של תיאום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנוסף סיפרה הדוברת כי המכתב מקים היה "חם מאוד וחיובי" והוסיפה כי לא ניתן לחשוף את המכתב המלא, אלא אם קים יאשר זאת. הדוברת הוסיפה כי המכתב הוא עדות נוספת ליחסים המתחממים בין שתי המדינות, ואינדיקציה להתקדמות שהם מקווים להמשיך.המכתב הגיע לאחר מגעים דיפלומטים בין פיונגיאנג לבין וושינגטון בשיתוף דרום קוריאה וסין, ולאחר מספר אירועים שהתרחשו בעקבות המגעים הדיפלומטים בין המדינות: שחרור בני הערובה, מפגש הפסגה עם טראמפ וההצרה על הכוונה לפרז את חצי האי הקוראני מגרעין.

עוד לפני המכתב החליט קים, בצעד חריג, שלא להציג את הטילים הבליסטיים של המדינה כחלק מהמצעד הצבאי השנתי לציון 70 שנים להקמתה, שהיו עד כה חלק אינטגרלי במצעד. מומחים סברו כי מדובר בהחלטה שנבעה מהמגעים עם ארה"ב. 

בעקבות כך, נשמעו קולות אופטימיים משתי המדינות. "יש לקים אמון ללא עוררין בנשיא טראמפ", טענו מקורבים לרודן, והנשיא טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו תגובה ביחס להתקדמות במגעים עם צפון קוריאה וכתב "אנחנו נעשה את זה ביחד!".

בשבוע הבא צפוי להתקיים מפגש פסגה נוסף בין קוריאה הדרומית לצפונית, במסגרתו צפוי נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, להציג בפני קים צעדים פרודוקטיביים במטרה לפרז את חצי האי מנשק גרעיני. בדרום פיתחו תקוות שהפסגה הקוריאנית אכן תמנף את יוזמת פירוז הגרעין, לאחר הכשלון בחודש שעבר, כשטראמפ ביטל את ביקורו בפיונגיאנג לאחר שטען כי אין התקדמות בעניין.

מנהיגי דרום וצפון קוריאה (צילום: AP, חדשות)
מנהיגי דרום וצפון קוריאה | צילום: AP, חדשות


טראמפ ביקש מהנשיא מון לכהן כמנהל המשא ומתן על פירוז הנשק הגרעיני, "כדי שנוכל להתקדם לעבר הרמה הבאה של פירוק הנשק הגרעיני הקיים של צפון קוריאה, מנהיגי צפון קוריאה וארצות הברית צריכים להיות בעלי רעיונות גדולים ולקבל החלטות נועזות" אמר מון בתגובה.

שליחי הגרעין של דרום קוריאה וארה"ב קיימו אתמול (שלישי) פגישה במסגרת ההידברות בנושא הגרעין ומסרו: "יש לנו גם הזדמנות אדירה שנוצרה על ידי הנשיא טראמפ, על ידי הנשיא מון ועל ידי היו"ר קים. אנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי לנצל את ההזדמנות הזו".