באן קי מון, ארכיון | צילום: רויטרס

בנאום האחרון שנשא כמזכ"ל האו"ם בעצרת הכללית של הארגון, השמיע באן קי מון דברי תוכחה על הקיפאון המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית. "הכיבוש נמשך כבר 50 שנה", הוא אמר. "כחבר של ישראל ושל הפלסטינים זה מכאיב לי שהעשור האחרון היה עשר שנים אבודות לתהליך השלום. עשר שנים אבודות לשל התרחבות מפעל ההתנחלויות הלא חוקי, עשר שנים לפילוג בתוך החברה הפלסטינית. קיטוב גובר וחוסר תקווה. זה טירוף".‎

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הסיכויים לפתרון של שתי מדינות פוחתים מדי יום", הוסיף מזכ"ל האו"ם. "להחליף פתרון של שתי מדינות במבנה של מדינה אחת הוא דבר הרה אסון - שלילת חירותם ועתידם של הפלסטינים, ודחיקת ישראל הרחק מהחזון שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית לעבר בידוד בינלאומי גדול יותר".

נתניהו ואבו מאזן
"טירוף". נתניהו ואבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס

בנוסף, התייחס באן קי מון גם לקריסתה של הפסקת האש בסוריה. שעות לאחר הודעת האו"ם על הפסקת הזרמת הסיוע ההומניטרי לאזרחים בסוריה, האשים המזכ"ל את משטר אסד וטען כי הוא אחראי לרוב ההרג של אזרחי מדינתו. "פטרונים חזקים מזינים את מכונת המלחמה, יש להם דם על הידיים", הוא אמר.

באן הוסיף כי הממשלה הסורית "ממשיכה להפציץ שכונות ולענות אלפי עצורים באופן שיטתי". האו"ם עצר את הזרמת הסיוע לאחר שכמה מאנשיו נפגעו במתקפה אווירית לעבר משאיות של הארגון סמוך לחאלב.

התקיפה האמריקנית בסוריה
אסד, ארכיון | צילום: רויטרס

בשלב זה לא ברור כמה זמן תימשך הפסקת העברת הסיוע. דובר גוף הסיוע של האו"ם ג'נס לרקה אמר שהאו"ם לא יחדש את הפעילות עד שלא תצא הערכה מחודשת של המצב הביטחוני בסוריה.