אחרי שהפסקת האש הסתיימה, האו"ם הודיע היום (שלישי) על הפסקת הזרמת הסיוע ההומניטרי לאזרחים, זאת אחרי שכמה מאנשיו נפגעו במתקפה אווירית לעבר משאיות של הארגון סמוך לחאלב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה לא ברור כמה זמן תימשך הפסקת העברת הסיוע. דובר גוף הסיוע של האו"ם ג'נס לרקה אמר שהאו"ם לא יחדש את הפעילות עד שלא תצא הערכה מחודשת של המצב הביטחוני בסוריה.

אחת ממשאיות הסיוע שנפגעה (צילום: רויטרס)
אחת ממשאיות הסיוע שנפגעה | צילום: רויטרס

יו"ר הצלב האדום, במדינה פטר מאורר ציין כי במתקפה נהרג לפחות אחד מאנשי הארגון יחד עם אזרחים נוספים. "המתקפות הקטלניות של שיירות האספקה בסוריה הן הפרה בוטה וברורה של החוק הבינלאומי", טען. "הן יכולות לחבל ברצינות במלאכת הסיוע ההומניטרי בסוריה". שר ההגנה הרוסי הבהיר מצידו כי כוחות רוסים וסוריים לא היו מעורבים במתקפה האווירית שפגעה בשיירה. "כל המידע על מיקום השיירה היה בידי המורדים בלבד", הסביר איגור קונשנקוב.

הפגיעה בציוד הסיוע (צילום: רויטרס)
הפגיעה בציוד הסיוע | צילום: רויטרס

תושבי חאלב שבמשך חמש שנים מתמודדים עם זוועות מלחמת האזרחים כבר התכוננו לקבלת המשאיות כשלפתע הבחינו בעשן הרב שהיתמר בעקבות המתקפה האווירית - המתקפה בה הופגזו משאיות האו"ם. בהפגזה הושמדו טונות רבות של מזון, תרופות וציוד הומניטרי אחר שהיו יכולים להציל חיים בעיר.

למרות הצהרת הארגון, באו"ם ציינו כי בחלון הזמן שנוצר בעקבות הפסקת האש שקרסה אתמול, הם הצליחו לסייע ל-75 אלף בני אדם בערים הסמוכות לחאלב. במערב מאשימים את רוסיה ואת כוחתיו של אסד בהפגזת שיירות הסיוע. סוכנות הידיעות AFP דיווחה כי דובר הקרמלין טען שצבא ארצו חוקר בשעות אלו את התקרית החמורה.