רק בשנה האחרונה - כמיליארד וחצי בני אדם, ארזו מזוודה, יצאו מהבית ונסעו לחופשה. בשנים הקרובות, לפי הערכות, יגיע מספר התיירים בעולם לשני מיליארד איש בשנה. הגידול המטאורי הזה התאפשר בזכות הטיסות הזולות, הלינה הזולה, התיירים מהמזרח שהחלו לנסוע מסביב לעולם, וגם הרשתות החברתיות ותרבות הפופ - שהפכו מקומות זניחים יחסית, לאתרים ש"חייבים לבקר בהם". אז התיירות מגיעה, ויש לה לא מעט יתרונות, אבל אזרחים במקומות רבים מרגישים שהם מאבדים את הרחובות שלהם - ויוצאים למאבק. החלק הרביעי בסדרת הכתבות המיוחדת "תיירים Out" - והפעם: העיר דוברובניק בקרואטיה.

לא רצויים: אמסטרדם נלחמת בתיירים - הפרק הראשון בסדרה

ברצלונה נגד התיירים: "החוצה" - הפרק השני בסדרה

למה נמאס לתושבי ונציה מהתיירים? - הפרק השלישי בסדרה

בשנות התשעים העיר הזו הייתה זירה עקובה מדם של המלחמה ביוגוסלביה. בשנים האחרונות הפכה דוברובניק למוקד תיירות פופולרי, בעיקר בזכות סדרת הטלוויזיה המצליחה "משחקי הכס", שם העיר מוכרת כ"מעלה המלך", ועם התיירים גם באו הבעיות.

מספר התושבים בעיר עומד על 42 אלף איש, ורק בשנה האחרונה ביקרו בה 4.7 מיליון תיירים. עכשיו דוברובניק מנסה למצוא פתרונות יצירתיים כדי להקל על חיי התושבים של העיר. כשבעירייה החלו לדבר על בעיית תיירות היתר, היה ברור לסטפן קוור שרק טכנולוגיה תוכל לפתור את הבעיות. הוא הציב מצלמות שסופרות כל אדם שנכנס ויוצא מהעיר העתיקה וכך הוא יודע בדיוק כמה אנשים נמצאים בעיר בכל רגע נתון.

תיירים בדוברובניק
תיירים בדוברובניק | צילום: החדשות

כרגע זה עוד ניסיוני אבל בהמשך זה יהפוך למעשי כשהמטרה היא לזהות בעזרת המצלמות אם נכנסו יותר מידי אנשים - ואז יהיה אפשר לסגור את שערי העיר. "המצלמות למעשה אלו מחשבונים קטנים שסופרים, מזהים ושולחים את מספר האנשים שנמצאים בעיר ברגע נתון", אמר קוור. "וכך אנחנו יכולים לראות את המספר מתעדכן".

המוני אדם הם לא דבר חדש פה, העיר העתיקה הייתה בעבר, צומת לסוחרים ולפני מאות שנים זו הייתה עיר משגשגת מאוד מבחינת תיירותית. במהלך מלחמת יגוסלביה בשנות ה-90 דוברנובניק הייתה חודשים תחת מצור. העיר הופצצה קשות עשרות נהרגו ונזק רב נגרם ולקח 10 שנים לשקם. התיירות למקומיים נראתה אז כמו חלום רחוק.

"בשנות ה-90 לא הגיעו לפה אנשים ועכשיו אני מבקש מאנשים ללכת למקומות אחרים", אמר איוון ווקוביק מדריך טיולים. "אם אבוא לישראל ארצה לשמוע על כל ההיסטוריה שלה - מצדה, ירושלים וכו'. פה כולם שואלים על משחקי הכס ושואלים על סרסיי ודאינריז ממש חושבים שזה מעלה המלך".

דוברובניק או מעלה המלך?
דוברובניק או מעלה המלך? | צילום: החדשות

העיר לעיתים נראית כמו כנס מעריצים שמגיעים ומשחזרים סצנות מהסדרה. דוברובניק הקטנה בקרואטיה הפכה בזכות הסדרה לעיר המצולמת ביותר באינסטגרם השנה. ג'לקה טפסיק, סגנית ראש העיר אמרה: "התיירות הועילה לנו מאוד בפרסום במיוחד בשוק האמריקני השפך לשוק השני הגדול ביותר בדוברבוניק".

דוברובניק היא דוגמה מצוינת לבעייתיות של תיירות היתר, העיר הופכת לפופולרית המונים מגיעים אליה ואחר כך מתלוננים שעמוס מידי. בקרוב יותקנו פה ראוטרים שיספקו לתיירים וויפיי חינם ויזהו את מיקומם. כך יוכלו לאזן את העומס ולפזר את התיירים בשאר המקומות בעיר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו