המיליארדר הצרפתי שישקם את הקתדרלה (צילום: סקי ניוז, חדשות)
פרנסואה אנרי פינו ואישתו סלמה הייק | צילום: סקי ניוז, חדשות

במשך שעות ארוכות נלחמו כבאי פריז בלהבות שפרצו באחד מהאתרים המפורסמים בעולם והחשוב בתרבות הצרפתית. למרות שהצליחו להשתלט הבוקר (שלישי) על השרפה, הנזק שנגרם לקתדרלה המפורסמת עצום ובצרפת כבר מתחילים לדבר על השיקום. המיליארדר הצרפתי ‏פרנסואה אנרי פינו, מעשירי צרפת, הודיע כי יתרום 100 מיליון אירו לשיקום האתר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצהרה שנתן לעיתון הצרפתי "לה פיגרו" אמר פינו, שנשוי לשחקנית סלמה הייק, כי הוא מקווה שהכסף יעזור לשיקום מלא של נוטרדאם. פינו הוא יושב הראש והמנכ"ל של קבוצת קרינג שבבעלות המותגים גוצ'י, איב סן לורן ואלכסנדר מקווין.

פינו גם עומד בראש חברת האחזקות "ארטמיס" והונו מוערך ב-19 מיליארד דולר. "הטרגדיה הזו הכתה בכל צרפת ובכל מי שערכים רוחניים חשובים לו", אמר פינו. "אחרי הטרגדיה הזו, כולם רוצים להחיות את התכשיט הזה של המורשת שלנו כמה שיותר מהר".

ההרס בתוך הקתדלרה (צילום: רויטרס, חדשות)
ההרס בתוך הקתדלרה | צילום: רויטרס, חדשות

לאחר לילה ארוך ומתוח, הודיעה משטרת פריז כי השיגה שליטה על הלהבות בקתדרלת נוטרדאם, והמבנה ניצל מקריסה. עם זאת, נזק רב נגרם למקום וליצירות האמנות שלא ניתן היה להציל. מוקדם יותר ביקר נשיא צרפת עמנואל מקרון במקום, והבטיח: "נשקם את המבנה, זה היעוד שלנו".

במהלך שעות הערב והלילה נאבקו לוחמי האש להציל את המבנה האיקוני מקריסה מוחלטת, ולקראת שעות הבוקר הודיע דובר המשטרה כי הושגה שליטה במקום. קודם לכן דווח על לוחם אש אחד שנפצע באורח קשה באירוע. השריפה, שפרצה סביב השעה 19:50 שעון ישראל, כילתה את גג הקתדרלה שקרס לאחר שעתיים, וכמוהו גם הצריח המפורסם.

בדברים שנשא למרגלות הקתדרלה הבוערת, ניסה הנשיא מקרון לנחם את אזרחי צרפת: "זוהי טרגדיה נוראית, אך הצלחנו להימנע מהגרוע מכל. השעות הקרובות תהיינה קשות, אך הודות לאומץ לוחמי האש, השלד והמגדלים הראשיים לא קרסו. הלילה, מעל לכל, אני מביע את תנחומיי לקתולים, בצרפת וברחבי העולם. אני יודע איך הם מרגישים ואנחנו כולנו איתם ברגעים אלו.

"אני מבקש לנחם גם את תושבי פריז", המשיך מקרון. "נוטרדאם היא הקתדרלה שלהם אך גם הרבה יותר מזה. אני רוצה שנחשוב גם על כל בני עמנו, מפני שהאתר הזה הוא ההיסטוריה שלנו, הספרות שלנו, הדמיון שלנו, המקום בו חווינו את הרגעים הגדולים שלנו כאומה. המגפות, המלחמות, החופש שלנו. זהו מרכז חיינו. הוא מופיע בכל כך הרבה ספרים, יצירות אמנות. זוהי קתדרלה של כל אנשי ונשות צרפת, גם אלו שמעולם לא ביקרו בה".

נמשכים המאמצים בכיבוי השריפה (צילום: AP, חדשות)
"הרס עצום למבנה". הנוטרדאם בוער | צילום: AP, חדשות

הנשיא התחייב כי יפעל באופן מיידי לשיקום האתר ההיסטורי. "אני מבטיח לכם הלילה: אנחנו נבנה מחדש את הקתדרלה הזו, ביחד. זהו ללא כל ספק חלק מהיעוד הצרפתי ופרויקט לאומי שיקח שנים רבות, אבל אני מחויב אליו. החל ממחר, נשיק קמפיין גיוס כספים כאן בצרפת וברחבי העולם. אנחנו נשקם. נשקם את הנוטרדאם מפני שזה מה שהעם הצרפתי מצפה מאתנו ומפני שזה מה שההיסטוריה שלנו ראויה לו, מפני שזהו גורלנו".