"פתחתי את הדלת וכל הילדים היו פה בגן, משחקים בזמן שהוא יורה. פתחתי להם את השער והטסתי את כולם מפה": אלמוג פרץ, שנפצע בירי בבית הכנסת בסן דייגו הגיע למקום התפילה שבו הכול קרה, ושחזר לעיני המצלמה מהיכן נכנס הרוצח, איפה עברו הכדורים - וכיצד הצליח להציל את הילדים ולמנוע אירוע טראגי הרבה יותר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרץ סיפר שהרוצח נכנס דרך הדלת הראשית, החזיק את הנשק וירה לכל עבר. הוא הצביע על החורים בקיר - עדות לפגיעת הכדורים במקום - ושחזר כיצד הם שרקו מעל ראשו. "אלה הכדורים, אני עומד פה והוא עומד שם, הוא עמד באותו המקום. הכדורים עברו ממש פה. כל המתפללים הבוגרים ברחו מפתח בית הכנסת, אני רצתי מהפתח של הילדים".

אלמוג הוסיף לתאר בשחזור להיכן הניס את הילדים בשעה שלורי נרצחה והכדורים עברו מעל ראשי המתפללים. "רצתי עם כל הילדים ששיחקו, פתחתי להם את השער והטסתי את כולם מפה. יש בית מאחורה, הכנסתי אותם פנימה". לדבריו, רק כאשר הבין שהילדים בטוחים הוא גילה שהוא נפצע בעצמו. אנשים אמרו לו שדם נוזל לו מהג'ינס, אך הוא הרגיש חמימות ברגל בלבד.

היורה פעל ללא סיוע

הבוקר (שני) הודיע משרד השריף כי החשוד בירי בבית הכנסת בקליפורניה, ג'ון ארנסט בן ה-19, לא היה קשור לאף ארגון ופעל ככל הנראה על דעת עצמו. ארנסט פרסם כמה שעות לפני שביצע את הירי מניפסט גזעני שבו כתב על עליונות הגזע הלבן על יהודים שלטענתו שולטים בעולם. מוקדם יותר נודע כי נשיא ארה"ב טראמפ שוחח בטלפון עם הרב ישראל גולדשטיין שנפצע בפיגוע.

במקביל, לאחר האירוע זירת בית הכנסת הפכה לעמדת זיכרון עבור הנרצחת, לורי גילברט-קיי, שהגנה בגופה על רב הקהילה שנפצע מהירי. מטה חב"ד פרסם הודעת אבל וקרא לרשויות בארה"ב להגן על היהודים ממתקפות נוספות.

זירת הפיגוע בסן דייגו (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

רב בית הכנסת שנפצע בפיגוע שחזר את רגעי העימות עם היורה בריאיון מבית החולים לרשת CNN: "ברגע שהוא ראה אותי התחיל לירות עלי, הרמתי את הידיים ואז האצבעות שלי עפו". במהלך הריאיון שיבח הרב את מי שירה על המפגע, שוטר גבולות בשם ג'ונתן מוראלס - שלא היה בתפקיד. לדברי הרב, השוטר גילה לא מזמן את שורשיו היהודיים והיה נוהג לנסוע מעל ל-160 קילומטרים כדי להגיע לבית הכנסת.

"דיברתי איתו בעבר על כך שאני רוצה אדם מיומן בנשק שיגיע לבית הכנסת, חשוב לי שנהיה בטוחים עד כמה שאפשר", המשיך הרב גולדשטיין בריאיון. "לצערי אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מאבטח לכל תפילה, אז תמיד אנחנו שמחים שיש לנו עזרה".

בית הכנסת שהותקף (צילום: חב"ד, חדשות)
בית הכנסת | צילום: חב"ד, חדשות
לורי גילברט קיי ז"ל (צילום: חדשות)
הנרצחת לורי גילברט קיי ז"ל | צילום: חדשות

בחב"ד הודו לאנשי הקהילה שנאבקו ביורה ולכוחות החירום: "אנו אסירי תודה על המאמצים ההרואיים של יחידים בבית הכנסת לעצור את היורה מפגיעה נוספת ומניעת אובדן חיים גדול יותר. אנחנו אסירי תודה לכוחות הביטחון והמשטרה בסן דייגו על התגובה המהירה שלהם לתפוס את היורה". עוד הדגישו כי "נציגינו דואגים מאוד לביטחון של כל בית חב"ד, ואנו אסירי תודה על כל התמיכה של העיר וסוכנויות המדינה שעובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אמצעי אבטחה משופרים".