הרוצח, ג'ון ארנסט (צילום: חדשות)
החשוד בירי | צילום: חדשות

סטודנט לסיעוד באוניברסיטה, נגן פסנתר מצטיין ובעל עבר פלילי: ג'ון ארנסט בן ה-19 מקליפורניה הוא הצעיר החשוד בירי בבית הכנסת בעיירה פאווי שבסגן דייגו ביומו האחרון של חג הפסח. ארנסט נלקח למעצר לאחר שפתח באש לעבר מתפללים, הרג אישה אחת בשם לורי גילברט-קיי ופצע שלושה נוספים ובהם גם הרב שניהל את התפילה ושני ילדים.  

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

זמן קצר לפני שביצע את הירי, ארנסט פרסם ככל הנראה מניפסט שנאה שבו הסביר מדוע עליו לרצוח יהודים ואיך הזהות שלו השפיעה על האידיאולוגיה הקיצונית שבה החזיק. "שמי הוא ג'ון ארנסט ואני ממוצא אירופי", פתח את המכתב שהותיר והעלה לרשת. "הדם העובר בעורקי הוא אותו הדם שעובר בגברים אנגלים, נורדים ואירים. אני צאצא של אחד הקולונאליים המקוריים של רואנוק. מצד אמי ירשתי דם של עשירים מאוד - אינטליגנטים, בעלי תושייה ובלתי מתפשרים. מצדו של אבי ירשתי את דמם של האיכרים הדרומיים המסכנים - אינטליגנטים, מוסריים ועצמאיים. חלק מאבותיי חיים בתוכי ברגע זה ממש. הם הסיבה שאני מי שאני. מעשי האומץ והצדק שלהם ממשיכים לחיות דרכי. באמת, אני מבורך על ידי אלוהים עבור אותו הדם שירשתי".

רגינה וגיל (צילום: AP)
זירת האירוע בבית הכנסת | צילום: AP

תמונה מזירת הירי בסן דייגו (צילום: CNN, חדשות)
צילום: CNN, חדשות


ארנסט העריך שהמעשה שביצע יזכה לביקורת וחוסר הבנה מצד משפחתו והסביר: "לבני משפחתי וחברי - אני כבר שומע את הקולות שלכם. איך יכולת לזרוק את חייך? היה לך הכל! הייתה לך משפחה אוהבת, היו לך חברים טובים, הייתה לך כנסייה. הצלחת בבית הספר לסיעוד. אתה יכול להגיע רחוק כל כך בתחום הלימודים שלך. יכולת להרוויח כל כך הרבה כסף ולהקים משפחה מאושרת משלך. אני מבין למה הייתם שואלים את זה, אבל אני מציג לכם עכשיו שאלה אחרת: איזה ערך יש לחיי בהשוואה למכלול הגזע האירופי? האם שווה לי לחיות חיים נוחים במחיר של יהדות בין-לאומית החותמת את אבדון הגזע שלי? לא. אני לא אמכור את נשמתי.

"אני מעדיף למות או לבלות את שארית חיי בכלא מאשר לדעת כי לא עשיתי דבר כדי לעצור את הרוע הזה. זה לא הדם שלי להיות כזה פחדן. אני לא אוהב את הלחם ואת הקרקס שהיהדות ניסתה לפתות איתם את עמי. אני מוכן להקריב את עתידי ברצון - עתיד של עבודה, הגשמה, אישה אוהבת, וילדים מדהימים. אני מוכן להקריב את זה למען העם שלי, האנשים שלנו. הייתי מת אלפי פעמים כדי למנוע את הגורל שהיהודים תכננו לגזע שלי".

ארנסט היה סטודנט לסיעוד באוניברסיטת המדינה של קליפורניה ולפי סרטונים שהועלו לרשתות החברתיות הוא גם היה נגן פסנתר מצטיין. כמו כן הוא נחקר בחודש שעבר בשל מעורבות בהצתת מסגד בעיר הסמוכה אך מעבר לכך אין לו כבר פלילי.

בית הכנסת שהותקף (צילום: חב"ד, חדשות)
צילום: חב"ד, חדשות

משרד החוץ עדכן כי שני ישראלים נפצעו במתקפה על בית הכנסת: ילדה בת 8 והדוד שלה בן 31. על פי הודעת המשרד מצבם של השניים, שמשפחתם עבר משדרות לסן דייגו לפני מספר שנים - טוב. קונסול ישראל בלוס אנג'לס אבנר סבן שוחח עם אם המשפחה והציע כל סיוע שיידרש להם.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לאירוע הירי לפני שטס לעצרת בוויסקונסין, ואמר כי האירוע "נראה כמו פשע שנאה". הנשיא ציין כי ליבו "עם הנפגעים, המשפחות ויקיריהם" והוסיף: "אנחנו חוקרים את העניין, נראה מה יקרה ונגיע לשורש העניין. נראה שהאדם נתפס, ולא מהווה עוד סכנה ואכיפת החוק עשתה עבודה נהדרת". במקביל צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "מחשבות ותפילות לכל נפגעי הירי בבית הכנסת בפאוויי, קליפורניה. אלוהים יברך את כולכם. חשוד נעצר. אכיפת החוק עשה עבודה יוצאת דופן. תודה".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, הגיב על פיגוע הירי ואמר כי ״המילים, המפגנים והקריקטורות הופכים ליריות נגד מתפללים בבתי כנסת". עוד הוסיף דנון: "מחלת האנטישמיות ממשיכה להרים את ראשה ולגבות קורבנות. זו השעה לפעולה, למלחמה נחושה ולא לגינויים רפים שמאפשרים לכוחות השנאה להחיות תקופות חשוכות בהיסטוריה".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג, גינה את המתקפה על בית הכנסת בפוואי, ובחשבון הטוויטר שלו כתב: "ההתקפה האנטישמית על בית הכנסת היא איומה ומדאיגה. אנו בסוכנות היהודית עוקבים בדאגה אחר הדיווחים, מתפללים להחלמה מהירה של הפצועים ומבכים את אבדן החיים. התקפה על כל מי שמתפלל בבית תפילה היא בלתי מוסרית בעליל ויש להיאבק כנגד התופעה הזו בכל החומרה בכל מקום בתבל".