הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות אוקראינה הסתיים בתוצאה מפתיעה: ולודימיר זילינסקי, הקומיקאי היהודי, ניצח אמש (ראשון) בסיבוב הראשון. ועדת הבחירות הודיעה כי לאחר ספירת 50% מהקולות, זילינסקי מוביל בפער גדול על הנשיא המכהן פורושנקו. השניים יתמודדו בסיבוב השני והמכריע, שיתקיים בעוד כחודש.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי המדגמים, זילינסקי זכה בכ-30% מהקולות. הרחק מאחוריו נמצא הנשיא הנוכחי, פטרו פורושנקו עם 17% בלבד. מיד אחרי שהצביע בעצמו, סיפר זילינסקי: "אני במצב רוח מצוין, הצבעתי למשהו מאוד ראוי. חיים חדשים מתחילים: חיים נורמליים,בלי שחיתות, בלי שוחד, חיים במדינה חדשה שאפשר להגשים בה חלומות".

בניגוד לפורושנקו, שמכהן כבר חמש שנים כנשיא, זלנסקי הוא חסר כל ניסיון פוליטי, ומוכר לאזרחים בעיקר מסדרת טלוויזיה - שם הוא משחק את נשיא אוקראינה.  זלנסקי בן ה-41 הוא אמנם טירון פוליטי, אבל נראה שדווקא הוא מצליח למשוך את תשומת ליבם של הבוחרים שמאסו בפוליטיקאים המכהנים שנתפסים באוקראינה כמושחתים.

נשיא אוקראינה פורושנקו (צילום: רויטרס, חדשות)
נשיא אוקראינה פורושנקו | צילום: רויטרס, חדשות

בסקרים שנערכו לקראת הבחירות, הוא עקף את הנשיא המכהן פטרו פורושנקו ואת ראשת ההממשלה לשעבר יוליה טימושנקו. הסבר אפשרי לכך הוא שרבים מהמצביעים סבורים שהממשל הנוכחי אינו פועל בנחישות מספקת מול רוסיה על רקע המשבר סביב סיפוח חבל קרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו