ניצחון למיי: עוד דחייה לברקזיט (צילום: SKY NEWS, חדשות)
ניצחון למיי: עוד דחייה לברקזיט | צילום: SKY NEWS, חדשות

האיחוד האירופי הסכים לדחייה גמישה של מועד הברקזיט, עד ה-31 באוקטובר, כך הודיע הלילה (בין רביעי לחמישי) נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק. מדובר בדחייה של ששה חודשים נוספים. אם לא הייתה מתקבלת החלטה כזו, בריטניה הייתה צריכה לצאת מהאיחוד ללא הסכם כבר ביום שישי הקרוב.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

על פי החלטת האיחוד, בריטניה תוכל לצאת בכל תאריך מעתה ועד סוף אוקטובר. טאסק הודיע שגם האפשרות להישאר באיחוד נותרת פתוחה בפני הבריטים. במהלך חצי השנה הקרובה תישאר בריטניה חלק מהאיחוד, ועל כן ככל הנראה תשתתף בבחירות לאיחוד שייערכו ביוני.

לאחר ההודעה אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי גמישות הדחייה הייתה דרישה משמעותית. מיי הביעה תקווה שתצליח להעביר הסכם ברקזיט בפרלמנט לפני המועד האחרון, ורצתה לאפשר יציאה מוקדמת מהאיחוד במקרה כזה.

הפגנות בלונדון נגד הברקזיט (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגנות בלונדון נגד הברקזיט | צילום: רויטרס, חדשות

התרחיש ממנו מבקשת מיי להימנע יותר מכל הוא "יציאה ללא הסכם" - במקרה כזה המדינה תפסיק להיות חלק מהאיחוד האירופי ללא שום תנאים מקלים. זה עלול לקרות אם הפרלמנט הבריטי ימשיך לא לאשר שום הסכם יציאה אופציונאלי.

באיחוד מפצירים: אל תבזבזו את הזמן הזה

ההודעה של טאסק הגיעה בתום חמש שעות של שיחות, בכינוס האיחוד האירופי בבריסל. טאסק אמר כי "המסר שלי לחבריי בבריטניה יהיה: בבקשה אל תבזבזו את הזמן הזה". גם ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, הצטרף להפצרות והודיע: "זו תהיה הדחייה האחרונה".

טאסק הפציר: אל תבזבזו את הזמן (צילום: רויטרס, חדשות)
טאסק הפציר: אל תבזבזו את הזמן | צילום: רויטרס, חדשות

באיחוד האירופי יש סיבה לחשוש: בריטניה קיבלה כבר מספר דחיות ליציאה מהאיחוד, האחרונה שבהן התקבלה בסוף מרס. לאחר דחייה זו ובעקבות חוסר יכולת להגיע להסכמה, הפרלמנט הבריטי נטל את האחריות על הברקזיט מהממשלה, ואיים על הדחת מיי מראשות הממשלה.

זה אמנם היה בעיקר צעד סמלי, שהביע את חוסר הסכמת הפרלמנט להצעת הממשלה, אך גם הוא כשל. בבחירות שנערכו לאחר מכן לא הצליח הפרלמנט להסכים אפילו על הצעה אחת, מתוך השמונה שהעלה בעצמו, וכך נותר הברקזיט במבוי סתום. מצב זה הוביל את מיי לבקש מהאיחוד האירופי דחייה נוספת, עליה הוסכם הלילה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו