80 שנה אחרי - אחד ממרכזי הפיקוד הסודיים של הנאצים נחשף: מתחם צבאי עצום וחשאי, שהיה חבוי במשך שנים מאחורי יער אורנים צפוף במזרח גרמניה, נחשף רק לאחרונה לציבור הרחב. המתחם שזכה לכינוי "העיר האסורה" שימש את צבא גרמניה בשתי מלחמות העולם, וגם הכוחות הסובייטים עברו בו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות    

המתחם הסודי הזה נבנה ב-1910 ונמצא 25 ק"מ דרומית לברלין. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא אכלס את אחד ממרכזי הפיקוד של הנאצים ובזמן המלחמה הקרה, מפקדת הצבא האדום קבעה בו את מפקדתה האזורית.

40 אלף חיילים סובייטים שירתו במתחם הצבאי ונהנו בו מהצגות תיאטרון, מוזיאון, בריכה - ואפילו קניות. ב-1994, אחרי שברית המועצות כבר התפרקה, המתחם ננטש - ונותר כך במשך 25 שנה.

המתחם
המתחם | צילום: AP, חדשות
בונקר סודי
בונקר סודי | צילום: AP, חדשות

"הדבר המיוחד הוא שזה היה המרכז של 'המלחמות החמות' במאה ה-20: מלחמת העולם הראשונה ואז השנייה ואז בימי המלחמה הקרה - תחנה לחיילים הסובייטים", מספר ורנר בורכרט, מדריך במקום. "הדבר המדהים הוא שאפשר 'לקרוא' דרך הבניינים. כל אבן וכל חתיכת בטון מכילים כמעט 100 שנות היסטוריה".

המתחם זכה לשם "העיר האסורה" בימי הסובייטים כי הגרמנים לא הורשו להיכנס אליו. הבונקרים במקום הוסוו לבתים כפריים, ותוכננו בהם מבצעים של הצבא הגרמני בשתי מלחמות העולם. גם הסובייטים השתמשו בבונקרים - והעבירו דרכם מסרים מברלין למוסקבה בימי המלחמה הקרה.