הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני
דונלד טראמפ וחסן רוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בצל המתיחות הגוברת בין וושינגטון לטהרן, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הערב (חמישי) כי הוא מקווה שפניה של ארצו לא למלחמה עם אירן. כשנשאל על-ידי כתבים בבית הלבן אם עומדת לפרוץ מלחמה עם אירן, טראמפ השיב: "אני מקווה שלא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בימים האחרונים צבא ארה"ב זירז פריסה כוחות נוספים במזרח התיכון, לרבות נושאת מטוסים במפרץ הפרסי, מפציצים מסוג B-52 וטילי פטריוט. במקביל הוחלט להחזיר לארה"ב חלק מהסגל הדיפלומטי המוצב בעירק בטענה שממצאי מודיעין מוכיחים על התעצמות האיום מצד אירן וגרורותיה במזרח התיכון.

נושאת המטוסים
נושאת המטוסים "אברהם לינקולן", ליד אירן | צילום: רויטרס, חדשות

בארה"ב טוענים כי הפגנת הכוח באה בעקבות איומים איראניים על כוחותיה ועל אינטרסים באזור. ב"ניו יורק טיימס" דווח היום כי תצלומי אוויר מהתקופה האחרונה מראות כי אירן הציבה משגרי טילים על סירות קטנות, צעד שהגביר את מפלס הלחץ בוושינגטון מפני מתקפה של טהרן על ספינות צבאיות או מסחריות.

דברי טראמפ מגיעים בתגובה לאיום שהשמיע אתמול מפקד משמרות המהפכה של אירן, הגנרל חוסיין סלאמי, שאמר כי אירן נמצאת "על סף מלחמה כוללת עם האויב". לדבריו, "הרגע הזה בהיסטוריה, שהאויב נכנס לתחום העימות עם כל היכולת האפשרית, הוא הרגע המכריע ביותר של המהפכה האסלאמית".

דיווח: טראמפ מתוסכל מיועציו בנושא אירן

הבוקר דווח ב"וושינגטון פוסט" שטראמפ לא מעוניין בהסלמה מול טהרן ומתוסכל מכמה מיועציו הבכירים ובראשם מזכיר המדינה מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. הדברים מגיעים בהמשך לאיתותים של הנשיא האמריקני מסוף השבוע שלפיהם הוא מוכן לדון בעסקת גרעין חדשה עם טהרן.

בדיווח צוטטו גורמים בכירים בממשל שטענו כי טראמפ סבור שבולטון ופומפאו מובילים את ארה"ב לעבר עימות צבאי מיותר, זאת בניגוד להבטחותיו לציבור להימנע ממלחמות יקרות בארצות זרות. לפי הפרסום, בולטון ופומפאו אימצו דפוס חשיבה שונה מזה של טראמפ בנוגע למתיחות בין המדינות - מה שהביא את הנשיא למתוח ביקורת חריפה על השניים.

טראמפ, פומפאו ובולטון
טראמפ, פומפאו ובולטון | צילום: AP, חדשות

"טראמפ מוטרד מכך שהם פועלים יותר מדי על דעת עצמם", צוטט בכיר בממשל האמריקני המעורה בשיחות שערך הנשיא עם היועץ לביטחון לאומי. "לטראמפ יש ציפייה שבולטון ופומפאו יישרו איתו קו".

בולטון, שקרא לפעול להחלפת המשטר באירן עוד לפני שנכנס לבית הלבן בשנה שעברה, נמצא "במקום חשיבתי אחר מהנשיא", הסביר הבכיר בממשל. "למרות שטראמפ אינו בוחל בביקורות כלפי אירן, הוא מעדיף גישה דיפלומטית לפתרון המשבר ואינו רוצה לחבל בקשרים עם מדינות נוספות".