שרפת הענק בקתדרלת נוטרדאם עדיין משתוללת: הלהבות שפרצו אמש (שני) במבנה האיקוני ממשיכות להתפשט. נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיע למקום האירוע והבטיח: "נבנה מחדש את הנוטרדאם". לפי הדיווחים האחרונים בצרפת, כל יצירות האומנות חולצו מהקתדרלה בלי פגע. הרשויות מעריכות: המבנה ניצל, נצליח להשתלט על הלהבות בעוד כמה שעות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדברים שנשא למרגלות הקתדרלה הבוערת, ניסה הנשיא מקרון לנחם את בני עמו: "זוהי טרגדיה נוראית, אך הצלחנו להימנע מהגרוע מכל. אני מציע את תנחומיי לבני הדת הקתולית ברחבי העולם, ומתחייב שנבנה מחדש את הנוטרדאם. לשם כך אפתח מיד בקמפיין גיוס כספים בינלאומי".

זמן קצר קודם לכן פרסם הוותיקן הצהרה: "הכס הקדוש הוכה בעצב ובתדהמה למראה החדשות הנוראיות מהשרפה והרס קדתרלת נוטרדאם, הסמל של הנצרות בצרפת ובעולם כולו". במשרד הפנים של צרפת מעריכים כי לוחמי האש יצליחו להשתלט בעוד 3-4 שעות, לוחם אש אחד נפצע באורח קשה במהלך פעולות הכיבוי.

נמשכים המאמצים בכיבוי השריפה
פריז בלהבות, הלילה | צילום: AP, חדשות

מהשרפה עד הקריסה - דקה אחרי דקה - כך החל האסון (כל הזמנים בשעון ישראל):

23:51 - הרשויות: נצליח להשתלט על האש בעוד 3-4 שעות - המבנה ניצל, לוחם אש אחד נפצע באורח קשה
22:35 - דובר מערך הכיבוי בצרפת מעריך: השעה וחצי הבאה – גורלית לעתיד המבנה
22:03 - כומר בכנסייה מדווח: הצלחנו לחלץ את כל יצירות האומנות
21:07 - דיווחים שכל גג הקתדרלה קורס
20:59 - צריח הקתדרלה קורס, הנשיא מקרון יוצא לכיוון הזירה
20:40 - האש מתפשטת לכיוון צריח הקתדרלה, הנשיא מקרון מבטל נאום שתכנן לשאת הערב לאומה
סביב 20:15 - עדי ראייה בפריז מתחילים לדווח על עשן כבד שמיתמר מעל המבנה
סביב 19:50 - הלהבות הראשונות מתחילות להתפשט באזור גג הקתדרלה, 5-6 דקות לאחר שאחרוני המבקרים יצאו מהמבנה

השרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז
צילום: רויטרס, חדשות
הלהבות אוחזות בקתדרלה
הלהבות אוחזות בקתדרלה | צילום: חדשות

בצרפת כולה מתאבלים לאור החדשות הפסימיות על עתידו של המבנה שעמד על תילו מהמאה ה-12. הארכיבישוף של פריז קרא לכל הכמרים בבירת צרפת לצלצל בפעמוני הכנסיות. "האנשים ברחוב עצובים מאוד", אמרה לחדשות Online שרה-שמחה בנקמון מעמותת "קעליטה" שטסה לבירת צרפת כעדי לבלות את חג הפסח עם משפחתה. "זה סמל של צרפת שנהרס. האנשים ברחוב עצובים מאוד. זה המקום עם הכי הרבה מבקרים באירופה, 14 מיליון אנשים מגיעים לבקר שם בשנה. כולם עצובים. ראיתי אנשים בוכים ברחובות זה עצוב מאוד".

"ההיסטוריה של צרפת מתמוטטת"

"זה חלק מההיסטוריה של צרפת שנמחק בכמה דקות", סיפר מאיר חביב חבר פרלמנט בצרפת למהדורה המרכזית. "זה פשוט קטסטרופה - כל ההיסטוריה של צרפת מתמוטטת. היא קיימת מאז המאה ה-14, זה מונומנט גדול יותר אפילו ממגדל מאייפל. כמי שנולד בפריז הלב שלי בוכה. מגדל הפעמונים נפל - זה סמל מאוד גדול. אנחנו בוכים כצרפתים, כפריזאים שאוהבים את התרבות של פריז. כל צוותי הכיבוי של פריז שם".

שרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז
צילום: Sky News, חדשות
שריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז
צילום: Sky News, חדשות

גם כעת לוחמי האש בצרפת ממשיכים להיאבק בלהבות, אך ללא הואיל. האש ממשיכה לבעור בעוצמה, ונראה שהתמונות מהמבנה לא מבשרות בשורות טובות על עתידו של המבנה ההיסטורי. הרשויות המקומיות פתחו בחקירה, ועל פי דיווחים בתקשורת הצרפתית, השרפה פרצה במהלך שיפוצים שנערכים במקום. נשיא ארה"ב טראמפ קרא לצרפת להשתמש במטוסי כיבוי, אך בפריז השיבו לו כי שימוש כזה יעמיד בסכנה את המבנה. לפי שעה היחס לאירוע הוא כאל תאונה ולא כאל חבלה מכוונת. 

השרפה הביאה מיד לגל של תגובות ממנהיגי העולם. בוותיקן פרסמו הודעה לפיה השרפה גרמה לה "להלם ועצב". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי מסרה: "מחשבותיי הלילה עם אנשי צרפת ועם שירותי החירום שנלחמים עם הלהבות הנוראיות". קנצלרית גרמניה מרקל: "אני מצטערת לראות את התמונות, מחשבותינו עם חברינו הצרפתים". ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר: "אני מביע צער עמוק על השריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז, אתר מורשת תרבות ודת של צרפת ושל האנושות כולה. אנו מייחלים להצלחת מאמצי הכיבוי".

השרפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז
צילום: רויטרס, חדשות
צפו: להבות בקתדרלה ומאמצי הכיבוי
צילום: AP, חדשות

ראש עיריית פריז אן הידלגו תיארה את הלהבות כ"אש נוראית", וקראה לאנשים במקום שלא לעבור את המחסומים שהציבו כוחות הכיבוי. הנשיא מקרון צייץ: "אני נעצב לראות הלילה חלקים מכולנו שנשרפים". דובר הקתדרלה תיאר כי הנזק שייגרם למקום הוא "קולוסאלי": "הכל נשרף, שום דבר לא יישאר".

הקתדרלה - שנחשבת לאטרקציה תיירותית פופולרית במיוחד ושמיליונים מבקרים בה מדי שנה - נמצאת בימים אלה בעיצומו של שיפוץ שעלותו מוערכת בכ-6 מיליון אירו, וייתכן שהשרפה נגרמה במהלך העבודות הנרחבות שמתבצעות בה.

מקרון בזירת השרפה
מקרון בזירת השרפה | צילום: רויטרס, חדשות
שרפת נוטרדאם, מוקד מחאה
צילום: AP, חדשות
נזק עצום למבנה
נזק עצום למבנה | צילום: רויטרס, חדשות

טרם התקבלו דיווחים כיצד הבניין נראה מבפנים, אך מבחוץ הנזק היה ניכר אפילו שעה קלה לאחר הדיווח הראשון על השרפה: שני המגדלים ניזוקו משמעותית, אך עדיין עומדים על תילם. הגגות שלהם קרסו לאחר כשעתיים מעוצמת האש. הצריח המוכר כאמור - קרס לחלוטין.

קרן בצלאל, ניר דבורי, טל שגיא ועמרי ברק השתתפו בהכנת הידיעה.