לאחר לילה ארוך ומתוח, הודיעה משטרת פריז כי השיגה שליטה על הלהבות בקתדרלת נוטרדאם, והמבנה ניצל מקריסה. עם זאת, נזק רב נגרם למקום וליצירות האמנות שלא ניתן היה להציל. מוקדם יותר ביקר נשיא צרפת עמנואל מקרון במקום, והבטיח: "נשקם את המבנה, זה היעוד שלנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך שעות הערב והלילה (בין שני לשלישי) נאבקו לוחמי האש להציל את המבנה האיקוני מקריסה מוחלטת, ולקראת שעות הבוקר הודיע דובר המשטרה כי הושגה שליטה במקום. קודם לכן דווח על לוחם אש אחד שנפצע באורח קשה באירוע. השריפה, שפרצה סביב השעה 19:50 שעון ישראל, כילתה את גג הקתדרלה שקרס לאחר שעתיים, וכמוהו גם הצריח המפורסם.

ההרס בתוך הקתדלרה (צילום: רויטרס, חדשות)
ההרס בתוך הקתדלרה | צילום: רויטרס, חדשות

בדברים שנשא למרגלות הקתדרלה הבוערת, ניסה הנשיא מקרון לנחם את אזרחי צרפת: "זוהי טרגדיה נוראית, אך הצלחנו להימנע מהגרוע מכל. השעות הקרובות תהיינה קשות, אך הודות לאומץ לוחמי האש, השלד והמגדלים הראשיים לא קרסו. הלילה, מעל לכל, אני מביע את תנחומיי לקתולים, בצרפת וברחבי העולם. אני יודע איך הם מרגישים ואנחנו כולנו איתם ברגעים אלו.

"אני מבקש לנחם גם את תושבי פריז", המשיך מקרון. "נוטרדאם היא הקתדרלה שלהם אך גם הרבה יותר מזה. אני רוצה שנחשוב גם על כל בני עמנו, מפני שהאתר הזה הוא ההיסטוריה שלנו, הספרות שלנו, הדמיון שלנו, המקום בו חווינו את הרגעים הגדולים שלנו כאומה. המגפות, המלחמות, החופש שלנו. זהו מרכז חיינו. הוא מופיע בכל כך הרבה ספרים, יצירות אמנות. זוהי קתדרלה של כל אנשי ונשות צרפת, גם אלו שמעולם לא ביקרו בה".

נמשכים המאמצים בכיבוי השריפה (צילום: AP, חדשות)
"הרס עצום למבנה". הנוטרדאם בוער | צילום: AP, חדשות

הנשיא התחייב כי יפעל באופן מיידי לשיקום האתר ההיסטורי. "אני מבטיח לכם הלילה: אנחנו נבנה מחדש את הקתדרלה הזו, ביחד. זהו ללא כל ספק חלק מהיעוד הצרפתי ופרויקט לאומי שיקח שנים רבות, אבל אני מחויב אליו. החל ממחר, נשיק קמפיין גיוס כספים כאן בצרפת וברחבי העולם. אנחנו נשקם. נשקם את הנוטרדאם מפני שזה מה שהעם הצרפתי מצפה מאתנו ומפני שזה מה שההיסטוריה שלנו ראויה לו, מפני שזהו גורלנו".

"פחות נורא משחששתי"

במהלך הלילה ובעוד הלהבות ממשיכות לאחוז במבנה, התעקשה ראשת עיריית פריז, אן הידלגו, להיכנס אל תוך הקתדרלה ולבחן את הנזק בעצמה. ביציאתה מהמבנה נשמעה מעודדת: "יש חור ענק בתקרה, אבל המזבח והצלב לא ניזוקו. זה פחות נורא משחששתי".

שריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז (צילום: Sky News, חדשות)
"נבנה הכל מחדש" | צילום: Sky News, חדשות
האש בצריח הקתדרלה (צילום: רויטרס, חדשות)
האש בצריח הקתדרלה | צילום: רויטרס, חדשות

צרפת כולה מתאבלת לאור התמונות של המבנה שעמד על תילו מהמאה ה-12. הארכיבישוף של פריז קרא לכל הכמרים בבירת צרפת לצלצל בפעמוני הכנסיות. "זה חלק מההיסטוריה של צרפת שנמחק בכמה דקות", סיפר מאיר חביב, חבר פרלמנט בצרפת למהדורה המרכזית. "זה פשוט קטסטרופה - כל ההיסטוריה של צרפת מתמוטטת. זה מונומנט גדול יותר אפילו ממגדל מאייפל. כמי שנולד בפריז, הלב שלי בוכה. מגדל הפעמונים נפל - זה סמל מאוד גדול. אנחנו בוכים כצרפתים, כפריזאים שאוהבים את התרבות של פריז".

השרפה הביאה מיד לגל של תגובות ממנהיגי העולם. בוותיקן פרסמו הודעה לפיה השרפה גרמה לה "להלם ועצב". ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי מסרה: "מחשבותיי הלילה עם אנשי צרפת ועם שירותי החירום שנלחמים עם הלהבות הנוראיות". קנצלרית גרמניה מרקל אמרה: "אני מצטערת לראות את התמונות, מחשבותינו עם חברינו הצרפתים". ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר: "אני מביע צער עמוק על השריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז, אתר מורשת תרבות ודת של צרפת ושל האנושות כולה. אנו מייחלים להצלחת מאמצי הכיבוי".