גרעין האירני אורניום כור אירן
אירן מגבירה את העשרת האורניום | צילום: רויטרס

אירן מגבירה את ההיערכות לייצור פצצת גרעין? בכיר אירני הודיע הערב (שני) כי המדינה הגבירה את שיעור העשרת האורניום - פי 4. בהנהלת המתקן הגרעיני בנתנז הודיעו כי היקף ההעשרה כבר לא מוגבל, לאחר שאירן נסוגה בשבוע שעבר מחלק מהתחייבויותיה בהסכם הגרעין.

לפני מלחמת ארה"ב-אירן? כך זה קרה: שלב אחרי שלב

במתקן בנתנז ציינו כי לפי הסכם הגרעין, כמות האורניום בהעשרה נמוכה שהיה ניתן לייצר הוגבלה ל-300 קילוגרם - אך כעת "המכסה כבר לא בתוקף" - כך הבהיר בכיר אירני, לפי ידיעה שפורסמה באתר חדשות אירני רשמי TASNIM. 

קודם לכן שר החוץ האירני מוחמד זריף הגיב בטוויטר לציוצו של נשיא ארה"ב טראמפ אמש בו הוא כתב: "אם אירן רוצה מלחמה זה יהיה סופה - אל תאיימו על ארצות הברית שוב!". בסדרת ציוצים משלו כתב השר מטהרן: "לעולם אל תאיים על אירני, תנסה כבוד - זה עובד!".

מוחמד זריף, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עוד הסביר זריף כי טראמפ "מנסה לעשות מה שאחרים עשו לפניו לדכא אותנו. האומה האירנית תמיד עמדה איתנה מול תוקפים. טרור כלכלי לא יעבוד עלינו", כתב השר.

האיום של טראמפ הוא שינוי חד לקו הפייסני שהשמיע הנשיא האמריקני בימים האחרונים סביב המתיחות הגוברת במפרץ הפרסי. בצל חילופי המהלומות המילוליות בין הצדדים, טראמפ אמר בשבוע שעבר כי הוא מקווה שפניה של ארה"ב לא מועדות לעבר מלחמה עם אירן. כשנשאל על-ידי כתבים בבית הלבן אם עומדת לפרוץ מלחמה עם אירן, טראמפ השיב: "אני מקווה שלא".

 בכיר אירני: "הכפלנו את שיעור העשרת האורניום, מגבלת ההסכם לא תקפה"

שלשום שר החוץ האירני מוחמד זריף שיגר מסר מרגיע ובריאיון לסוכנות הידיעות הממשלתית של אירן אמר כי הוא לא מאמין שתפרוץ מלחמה עם ארה"ב משום שטהרן אינה מעוניינת בעימות צבאי. זריף הוסיף כי "אף מדינה לא משלה את עצמה שהיא יכולה להתמודד צבאית עם אירן".

המתיחות בין וושינגטון לטהרן התגברה בשבוע האחרון בעקבות פריסת כוחות נוספים של צבא ארה"ב במזרח התיכון, לרבות נושאת מטוסים במפרץ הפרסי, מפציצים מסוג B-52 וטילי פטריוט. במקביל, הוחלט להחזיר לארה"ב חלק מהסגל הדיפלומטי המוצב בעירק בטענה שממצאי מודיעין מוכיחים על התעצמות האיום מצד אירן וגרורותיה במזרח התיכון.

הנשיא טראמפ והנשיא רוחאני
דונלד טראמפ וחסן רוחאני, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעיתון "אל-שרק אלאווסט", כלי תקשורת סעודי שמופץ בלונדון, דווח כי מדינות המפרץ הסכימו לבקשה האמריקנית לפרוס מחדש כוחות צבאיים באזור הימי על מנת להרתיע את אירן מלבצע פעולות במרחב או לפגוע באינטרסים אמריקנים באזור. בעיתון צוטטו בכירים אמריקנים שהסבירו כי "האישור מתבסס על הסכמים משותפים בין ארה"ב למדינות המפרץ". בארה"ב טוענים כי הפגנת הכוח באה בעקבות איומים איראניים על כוחותיה ועל אינטרסים באזור.

על רקע הדיווחים, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח בשבת כי שתי משחתות אמריקניות חצו את מיצרי הורמוז שליד אירן. במקביל, "הגרדיאן" הבריטי דיווח כי "אירן הורתה למיליציות שהיא מממנת במזרח התיכון - להתכונן למלחמה". מפקד כוחות קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני, הורה למפקדי מיליציות בעירק להיערך למלחמה "על ידי שליחים". מקורות מודיעיניים מסרו לעיתון כי ההוראה ניתנה לפני שלושה שבועות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו