מוחמד זריף (צילום: AP, חדשות)
נושאת המטוסים לינקולן במיצרי הורמוז סמוך | צילום: AP, חדשות

המתיחות נמשכת: מדינות המפרץ הסכימו לבקשה האמריקנית לפרוס מחדש כוחות צבאיים באזור הימי על מנת להרתיע את אירן מלבצע פעולות במרחב - כך דווח היום (שבת) בעיתון אל-שרק אלאוסט, כלי תקשורת סעודי שמופץ בלונדון. בעיתון צוטטו בכירים אמריקנים שהסבירו כי "האישור מתבסס על הסכמים משותפים בין ארה"ב למדינות המפרץ".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"ארצות הברית שואפת להרתיע את אירן מכל ניסיון לערער את היציבות באזור", נכתב בעיתון. "ביקשנו זאת מהמדינות במפרץ בגלל ההתנהגות הלא אחראית והאלימה של אירן".

על פי הדיווח, המניע הראשוני לפריסה מחודשת של הכוחות האמריקנים היא לשפר את היחסים ואת שיתוף הפעולה בין וושינגטון לבירות המפרץ. המטרה העיקרית: להרתיע את אירן מכל ניסיון להסלים את המצב הצבאי באזור ולתקוף את מדינות המפרץ או לפגוע באינטרסים האמריקנים, ולמנוע מלחמה בין ישראל לטהרן.

דונאלד טראמפ ומלך ערב הסעודית סלמאן (צילום: רויטרס, חדשות)
דונאלד טראמפ ומלך ערב הסעודית סלמאן | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הדיווחים, ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח אתמול כי שתי משחתות אמריקניות חצו את מיצרי הורמוז שליד אירן. במקביל, "הגרדיאן" הבריטי דיווח כי "אירן הורתה למיליציות שהיא מממנת במזרח התיכון - להתכונן למלחמה.

מפקד "כוח קודס האיראני", קאסם סולימאני, הורה למפקדי מיליציות בעירק להיערך למלחמה "על ידי שליחים". מקורות מודיעיניים מסרו לעיתון כי ההוראה ניתנה לפני שלושה שבועות - כך על פי אותו דיווח.

משמרות המהפכה (צילום: רויטרס, חדשות)
משמרות המהפכה באירן | צילום: רויטרס, חדשות

בימים האחרונים צבא ארה"ב זירז פריסה של כוחות נוספים במזרח התיכון, לרבות נושאת מטוסים במפרץ הפרסי, מפציצים מסוג B-52 וטילי פטריוט. במקביל הוחלט להחזיר לארה"ב חלק מהסגל הדיפלומטי המוצב בעירק בטענה שממצאי מודיעין מוכיחים על התעצמות האיום מצד אירן וגרורותיה במזרח התיכון.

בארה"ב טוענים כי הפגנת הכוח באה בעקבות איומים אירנים על כוחותיה ועל אינטרסים באזור. ב"ניו יורק טיימס" דווח בחמישי כי תצלומי אוויר מהתקופה האחרונה מראות כי אירן הציבה משגרי טילים על סירות קטנות, צעד שהגביר את מפלס הלחץ בוושינגטון מפני מתקפה של טהרן על ספינות צבאיות או מסחריות.

ספינת קרב של אירן (צילום: רויטרס, חדשות)
ספינת קרב של אירן | צילום: רויטרס, חדשות

דבריו של הנשיא טראמפ הגיעו בתגובה לאיום שהשמיע מפקד משמרות המהפכה של אירן, הגנרל חוסיין סלאמי, שאמר כי אירן נמצאת "על סף מלחמה כוללת עם האויב". לדבריו, "הרגע הזה בהיסטוריה, שהאויב נכנס לתחום העימות עם כל היכולת האפשרית, הוא הרגע המכריע ביותר של המהפכה האסלאמית".