סוריה, גז עצבים, סארין, אסד, מתקפה כימית (צילום: חדשות)
"בטוחים שממשל אסד אחראי למתקפה" | צילום: חדשות

לקראת מתקפה אמריקנית בסוריה? דוברת הבית הלבן שרה סנדרס אמרה אמש (שישי) בתדרוך עיתונאים כי לארה"ב יש הוכחה לכך שמשטר אסד עומד מאחורי המתקפה הכימית בדומא בסוף השבוע שעבר. כשנשאלה האם ארה"ב צפויה לתקוף בסוריה, ענתה: "כל האופציות על השולחן".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנוסף, בסוכנות הידיעות רויטרס מדווחים כי הנשיא טראמפ לוחץ לכיוון מתקפה אגרסיבית יותר מאשר בכירי הצבא המליצו. גורם בכיר נוסף אמר לרויטרס כי הנשיא הורה לצבא לשקול אפשרות צבאית בסוריה שתעניש גם את רוסיה ואירן.

עם זאת, שני גורמים אחרים בממשל מציינים כי מזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס ובכירי הצבא הזהירו את הנשיא כי תקיפה מאסיבית מגבירה את הסיכון לעימות מול הרוסים.

דונלד טראמפ בעימות (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ יתקוף בסוריה? | צילום: רויטרס, חדשות

דוברת הבית הלבן ציינה בנוסף כי הממשל האמריקני עדיין מחכה לזיהוי המרכיבים הכימיים בהם נעשה שימוש. "אנחנו יכולים להגיד שהממשל הסורי עומד מאחורי המתקפה", אמרה וכשנשאלה אם לארה"ב יש הוכחה, היא ענתה: "כן".

סנדרס גם הגיבה להצהרות רוסיה על כך שהדיווחים על המתקפה הם שקריים. "המודיעין שלנו אומר אחרת - אני לא יכולה להוסיף מעבר לכך", אמרה והוסיפה שלארה"ב ביטחון מלא כי סוריה עומדת מאחורי המתקפה. "הכישלון של רוסיה לעצור את סוריה הוא חלק מהבעיה".

מוקדם יותר הערב התכנסה לבקשת רוסיה מועצת הביטחון של האו"ם לדון בסוגיה הסורית. שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי אמרה בדיון כי וושינגטון מעריכה שכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל אסד השתמשו לפחות 50 פעמים בנשק כימי במהלך שבע השנים האחרונות ורמזה לקראת תקיפה אמריקנית בסוריה: "הנשיא שלנו עוד לא קיבל החלטה, אך ארה"ב ובנות בריתה צריכות להחליט על פעולה בסוריה. זו תהיה הגנה על עיקרון שכולנו מסכימים עליו".

"כל האומות וכל האנשים ייפגעו אם נאפשר לאסד להפוך את השימוש לנשק כימי לנורמלי", הוסיפה היילי. מנגד, שגריר רוסיה לאו"ם וסילי נבנזיה אמר באותו הדיון כי ארה"ב, צרפת ובריטניה רוצות לסלק את אסד מכיסאו ולבלום את רוסיה. "אנחנו ממשיכים לראות הערכות צבאית מסוכנת לקראת שימוש לא חוקי בכוח נגד מדינה ריבונית בניגוד לחוק הבינלאומי", אמר. "אנחנו קוראים למנהיגי המדינות הללו לשקול מחדש את הפעולה באופן מיידי".