סוריה, גז עצבים, סארין, אסד, מתקפה כימית (צילום: חדשות)
תמונות שהופצו על ידי המורדים | צילום: חדשות

לפחות 150 בני אדם נהרגו במהלך מתקפה כימית שביצע אמש (מוצ"ש) צבא אסד על העיר דומא שמזרחית לדמשק ונמצאת בשליטת המורדים - כך דווח ברשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית. לפי הדיווח, כאלף איש נפצעו לאחר שמטוסי חיל האוויר הסורי הטילו באזור חביות מלאות בגז סארין המסווג כנשק להשמדה המונית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החשד לשימוש בנשק כימי עלה בין היתר לאחר שהמרכז הסורי לזכויות אדם מסר כי לפחות 11 מההרוגים נהרגו כתוצאה מהיחנקות שנבעה משאיפה של עשן חשוד שהגיע לאחר הפצצות, אך הארגון ציין כי הוא בעצמו אינו יכול לאשר אם אכן הייתה תקיפה כימית.

המורדים הפיצו ברשתות החברתיות תמונות של הקורבנות כשהם עם קצף בפיהם, הוכחה לדבריהם לכך שאין ספק שהיה שימוש בנשק כימי. ארגון סיוע אמריקני הפועל באזור ציין כי 6 בני אדם נהרגו לאחר שפצצת כלור ופצצה נוספת הוטלו על בית החולים בדומא ועל בניין נוסף בקרבתו. "אנו יוצרים קשר עם האו"ם ועם הממשל האמריקני ומדינות אירופה", מסרו אנשי הארגון לאחר המתקפה.

דומא. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
דומא. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי היא עוקבת הדיווחים "המחרידים" שמגיעים מדומא. "אם הדיווח יאושר, מדובר במעשה מזעזע שדורש תגובה מיידית מצד הקהילה הבינלאומית". נמסר ממחלקת המדינה בהצהרה רשמית שפרסם הלילה. בהודעה וושינגטון הפנתה אצבע מאשימה כלפי מוסקבה, נותנת החסות של משטר אסד במלחמת האזרחים.

"ההיסטוריה של משטר אסד בכל הנוגע לשימוש בנשק כימי כנגד העם הסורי אינה שנויה במחלוקת", נכתב בהצהרה אחרת של המחלקה. "האחריות על אינספור מתקפות אכזריות על העם הסורי רובצת בסופו של דבר על רוסיה".

הטבח הכימי שביצע אסד בשנה שעברה (צילום: טוויטר)
הטבח הכימי שביצע אסד בשנה שעברה | צילום: טוויטר

סוכנות הידיעות הממשלתית של סוריה הודיעה כי ארגון המורדים השולט בדומה, ג'איש אל איסלאם מבצעים "פיברוק של מתקפות כימיות בניסיון נואש וכושל למנוע את התקדמות צבא סוריה לעבר העיר". הממשלה עצמה מכחישה כי עשתה שימוש בנשק כימי וטוענת כי המורדים מפיצים חדשות כוזבות.

העיר דומא, הנמצאת ממזרח לדמשק, נחשבת לאחד המעוזים האחרונים של המורדים במשטר הסורי ולאחד מכיסי ההתנגדות העיקשים של אסד שכבר שבועות ארוכים מנסה להשיג את שליטתו על המקום. משטר אסד ביצע בעבר מתקפה כימית על האזור בו נמצאת העיר דומא, ולפי הדיווחים עשה מאז 2011, השנה בה מלחמת האזרחים הארצו, שימוש בנשק כימי שאסור לשימוש עשרות פעמים. לפני כשנה הפציץ ממשל טראמפ בסיס חיל אוויר סורי לאחר דיווחים על שימוש בנשק כימי במתקפה על אידליב.