עימות בין בעלות ברית, פסגת ה-G-20 (צילום: מתוך טוויטר ‎, חדשות)
טראמפ ומנהיגי המעצמות בסוף השבוע | צילום: מתוך טוויטר ‎, חדשות

על רקע הפסגה בסינגפור והדיווחים על מתחים וחילופי דברים קשים בין טראמפ למנהיגי המעצמות בפסגת G-7 משגר שר החוץ הגרמני מסר חריף לוושינגטון. לדברי הייקו מס, אירופה צריכה למצוא "איזון חדש" ביחסיה עם ארצות הברית, זאת לנוכח האתגרים שמציב הממשל של הנשיא דונלד טראמפ. "אנחנו האירופים צריכים לפעול כמשקל נגד כאשר ארה"ב חוצה קווים אדומים", אמר מאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין היתר הוא התייחס לפרישה האמריקנית מהסכם האקלים, לנטישת הסכם הגרעין עם אירן ולאיומים בסנקציות נגד מדינות מאירופה. "כאשר הממשל האמריקני תוקע באגרסיביות את הערכים ואת האינטרסים שלנו, אנחנו צריכים להגיב בצורה יותר חזקה", תקף.

בנוסף התייחס מאס להבנות עליהן חתם טראמפ וקים בסקפטיות ואמר כי צפון קוריאה ידועה בחוסר האמון שלה. "אנחנו צריכים לחכות ולראות האם צפון קוריאה באמת מוכנה לוותר על הנשק הגרעיני שלה כחלק מתהליך שלום", אמר לעיתונאים גרמנים.

הייקו מס (צילום: רויטרס, חדשות)
הייקו מס | צילום: רויטרס, חדשות

בסוף השבוע התקיימה פסגת מנהיגי ה-G7 ממנה דווח על מתחים וחילופי דברים זועמים ו"מרירים" במהלך השיחות. אולם הנשיא טראמפ הכחיש ואמר: "הייתה אווירה טובה, זו הייתה פסגה מוצלחת ולא מתוחה. יש קשרים טובים עם מרקל, מקרון וטרודו - הייתי נותן לקשרים האלה ציון 10". טראמפ קרא שוב לצירופה מחדש של רוסיה ל-G8: "תשאלו את אובמה, חצי האי קרים 'ברח' במשמרת שלו". טראמפ הוסיף כי לא שוחח עם פוטין לאחרונה בנושא.

אך עם זאת טראמפ שב ואיים בהחרפת הקשרים הכלכליים - "מלחמת סחר" והצהיר כי הוא דורש ממנהיגי ה-G7 להיות "הוגנים יותר כלפי ארצות הברית - אם זה לא ישתנה, לא נסחר איתם". טראמפ הוסיף: "ניצלו אותנו במשך עשורים, זה לא יקרה יותר - אני מאשים את הנשיאים הקודמים".