המסמך עליו חתם טראמפ (צילום: CNN, חדשות)
המסמך עליו חתמו המנהיגים | צילום: CNN, חדשות

מה כולל המסמך ההיסטורי? הבוקר (שלישי) חתמו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און על "מסמך הבנות מפורט". טראמפ צפוי להציג את עיקרי ההסכם, אך בתקשורת העולמית כבר דווחו פרטי ההסכם - בין השאר לאחר שצולם הנייר עליו חתמו המנהיגים. במסמך נכתב כי קים ג'ונג און "מתחייב לפעול לפירוז גרעיני מוחלט" של חצי האי הקוריאני בתנאי שביטחון מדינתו יישמור. בתוך כך טראמפ אישר במפתיע לרשת ABC כי שוחח בעבר עם קים ג'ונג און - עוד בטרם הפסגה ההיסטורית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנגד, ארצות הברית התחייבה ל"ערבויות ביטחוניות" לצפון קוריאה - שטרם פורטו - ולכינון מערכת יחסים חדשה עם צפון קוריאה. תצלום של המסמך, חתום על ידי הנשיא טראמפ וקים, מצביע על כך שהמנהיגים הסכימו "לפעול לקראת פירוק הנשק הגרעיני - פירוק מלא של חצי האי הקוריאני". עוד צוין במסמך כי מזכיר המדינה מייק פומפאו יקיים פגישות עם בכירים צפון קוריאניים "בהקדם האפשרי" כדי לקדם את הנושא.

הפגישה תוביל לשינויים צבאיים באזור? (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ וקים לאחר החתימה | צילום: רויטרס, חדשות

נוסח המסמך המלא, כפי שפורסם בסוכנות הידיעות רויטרס:

"הנשיא דונלד ג'. טראמפ של ארצות הברית של אמריקה והיו"ר קים ג'ונג און של הוועדה המדינית של הרפובליקה העממית הדמוקרטית של קוריאה קיימו פגישה ראשונה והיסטורית בסינגפור ב-12 ביוני 2018.

הנשיא טראמפ והיו"ר קים ג'ונג און קיימו חילופי דעות מקיפים, מעמיקים וכנים בנושאים הקשורים לביסוס מערכת יחסים חדשה בין ארה"ב לצפון קוריאה ובנייתו של משטר שלום מתמשך ואיתן בחצי האי הקוריאני. הנשיא טראמפ התייחס לספק ערבויות ביטחוניות לצפון קוריאה והיו"ר קים ג'ונג און אישש את מחויבותו הנחושה והבלתי-מתפשרת לפירוק מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני.

הנשיא טראמפ והיו"ר קים ג'ונג און משוכנעים שביסוס מערכת יחסים חדשה תתרום לשלום ולשגשוג בחצי האי הקוריאני ובעולם כולו ומכירים בכך שבניית אמון וביטחון הדדי יכולה לקדם את פירוז החצי האי הקוריאני מגרעין, ועל כן אנו מצהירים:

1. ארה"ב וצפון קוריאה מחויבות לביסוס מערכת יחסים חדשה, בהתאם לשאיפת העמים בשתי המדינות לשלום ושגשוג

2. ארה"ב וצפון קוריאה ישלבו מאמצים לבנות משטר שלום מתמשך ויציב בחי האי הקוריאני

3. תוך אישוש הצהרת פנמונג'ון מ-27 באפריל, צפון קוריאה מתייחבת לפעול למען פירוק מוחלט מנשק גרעיני בחצי האי. (הערה: מדובר במסמך שנחתם בין צפון ודרום קוריאה)

4. ארה"ב וצפון קוריאה מחויבות להחזרת שרידי נעדרים ושבויי מלחמה, כולל החזרת אלו שכבר זוהו

מתוך הבנה שפסגת ארה"ב וצפון קוריאה - הראשונה בהיסטוריה - הייתה אירוע אפי בעל חשיבות עצומה, שמהווה התגברות על עשורים רבים של מתחים ועוינות בין שתי המדינות ותחילתו של עתיד חדש, הנשיא טראמפ והיו"ר קים ג'ונג און מחויבים ליישום התנאים בהצהרה משותפת באופן מלא, במהירות וביעילות.

ארה"ב וצפון קוריאה מחויבות לקיים פגישות המשך בהובלת מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ובכיר צפון קוריאני רלוונטי בתאריך המוקדם ביותר, לצורך יישום תוצאות הפסגה. הנשיא טראמפ והיו"ר קים ג'ונג און התחייבו לשתף פעולה לפיתוח מערכת יחסים חדשה ולקידום השלום, השגשוג והביטחון בחצי האי הקוריאני ובעולם".

טראמפ: "שמח מאוד ממה שקרה היום"

"אנחנו חותמים על מסמך היסטורי, הייתה לנו מערכת יחסים נפלאה", אמר הנשיא האמריקני במעמד החתימה ואמר כי ישמח לזמין את קים לבית הלבן. "אקיים מסיבת עיתונאים ונדון על זה באריכות. אנחנו נתחיל את התהליך, אתם תראו בקרוב. המסמך שאנחנו חותמים עליו הוא מאוד מקיף ואני חושב ששני הצדדים יהיו מרוצים. הרבה רצון טוב מעורב, הרבה עבודה קשה מצד שתי המדינות. אני רוצה להודות לפומפאו ולשאר הצוות".

"אני שמח מאוד ממה שקרה היום", אמר טראמפ. "מערכת היחסים שלנו עם צפון קוריאה ועם חצי האי הקוריאני תהיה שונה מכפי שהייתה בעבר - שנינו רוצים לעשות משהו ופיתחנו חיבור חזק, אנשים יהיו מרוצים, ואנחנו נטפל בבעיה מסוכנת ביותר לעולם. בילינו זמן אינטנסיבי היום וזה עבד הרבה יותר טוב מכפי שצפו - כבוד להיות איתך".

טראמפ וקים בפגישתם, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"פיתחנו חיבור חזק" | צילום: רויטרס, חדשות

קים: "העולם יראה שינוי גדול"

שליט צפון קוריאה התייחס גם הוא לפסגה ההיסטורית. "אנחנו מוכנים להשאיר את העבר מאחורינו, שנינו שמחים מאוד לחתום על המסמך", אמר קים. "העולם יראה שינוי גדול. אני רוצה להביע את תודתי לנשיא טראמפ שגרם לפגישה הזו לקרות. קים ג'ונג און היה מנהל משא ומתן חכם וראוי מאוד".

פסגת טראמפ וקים הראשונה (צילום: AP, חדשות)
לחיצת ידיים הסיטורית | צילום: AP, חדשות

לאחר החתימה ההיסטורית קים וטראמפ הלכו זה לצד זה ונעמדו אל מול המצלמות. "היה לנו יום מעולה", אמר הנשיא האמריקני. "למדנו זה על זה וזה על מדינתו של השני , קים הוא איש מאוד מוכשר שאוהב מאוד את מדינתו. אנחנו ניפגש עוד פעמים רבות".

כך עקבו ביפן אחרי ההתפתחויות (צילום: SKY NEWS, חדשות)
כך עקבו ביפן אחרי ההתפתחויות | צילום: SKY NEWS, חדשות
המודיעין האמריקני לא סומך על קים (צילום: רויטרס, חדשות)
יחס חם בין המנהיגים | צילום: רויטרס, חדשות